1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

بهترین سن خرید کاسکو طوطی خاکستری

نکته مهم بعدی: بهترین انتخاب برای خریداران جوجه طوطی خاکستری (کاسکو) کدام سن است؟

متاسفانه در کل ایران اینطور باب شده که بهترین سن برای خرید و نگهداری جوجه کاسکو سن زیر یک سال است در حالی که هیچ تفاوتی بین ۱ تا ۳ سال نیست و شما با خرید یک جوجه کاسکوی ۲ یا حتی سه ساله ریسک مرگ و میر و تلفات را هنگام خرید کاملا از بین می برید و با خیالی اسوده تر و با قیمتی بسیار مناسب تر خرید می کنید و با اینکار حتی از انها حمایت می کنید و با پول خود قاچاقچیان را تشویق نمی کنید که جوجه های خیلی کوچک بیاورند و همه ساله باعث مرگ تعداد بسیار زیادی جوجه های طوطی خاکستری که فقط بخاطر حماقت انسان صید و تلف می شوند را کاهش می دهید.

نوعی وسواس شدید فکری شبیه به جنون در بین علاقه مندان بوجود امده که همه فکر می کنند فقط باید جوجه چشم سیاه یا دودی بخرند در غیر اینصورت سخنگو نخواهد شد یا کمتر اموزش خواهد گرفت در حالی که به هیچ عنوان اینطور نیست. فقط مدت یک تا تقریبا ۵ ماه بیشتر طول می کشد تا جوجه شما اطمینان کند و اهلی شود و قدرت تقلیدصدای خود را بجهت برقراری ارتباط با صاحب خود و خانواده بکار اندازند.

عزیزان شما هرانچه را که بخواهید در مرکز تحقیقات پیرامون طوطی سانان (فروشگاه تخصصی طوطی سانان) با هر سن و کیفیتی خواهید یافت اما باید بدانید که بهترین سن برای خرید کاسکوی کال رنگ چشم طوسی و یا حتی سفید است. و باید بدانید که بزرگترین علتی که باعث می شود جوجه های کوچکتر گران قیمت تر باشند مرگ و میر و تلفات انها بین راه و از ابتدای مبدا تا مقصد است که تعداد بیشماری در هر بار از کم سن و سالان می میرند و تلف می شوند.

اگر کودک یک انسان در شرایطی قرار بگیرد که مراحلی که جوجه های طوطی خاکستری (کاسکو) می گذرانند برای رسیدن به مقصد را کودک انسان بگذراند بدلیل تحمل فشار راه و سرعت جابجایی در پشت وانت های تندرو که نباید توقت کنند تا گیر پلیس ها و مامورین در افریقا نیفتند و گرسنگی های متداول انهم برای جوجه هایی که دائما نیازمند ارامش و تغذیه خوب هستند و .... و.... صددرصد جنازه کودک انسان با گذراندن چنین مراحلی اسهال خونی شدید گرفته و مرده به مقصد خواهد رسید. حال قضاوت کنید که چرا قیمت جوجه های کم سن و سالتر باید گرانتر باشد؟

قاچاقچی های این پرنده ها هم در افریقا و پاکستان سفارش جوجه های خیلی کوچک می گیرند که مجبور می شوند تلفات و خسارات بیشتری بدهند در حالی که هیچ تفاوت انچنانی بین جوجه خیلی کم سن با جوجه جوان یک تا ۳ ساله نیست مردم همیشه فراموش می کنند که طوطی ها سگ و گربه یا فنچ نیستند که قرار باشد طول عمر کوتاهی داشته باشند اگر شما قرار باشد گربه ای را به عنوان حیوان خانگی خود برگزینید بهتر است در سنین قبل از بلوغ این کار را بکنید که زیر یک سال است اما هنگام انتخاب طوطی خاکستری هم هینطور است و باید سنی که هنوز کاسکو بالغ نشده را انتخاب کنید که می شود زیر 4تا 5 سالگی که ما بهترین سن را یک تا سه سالگی می دانیم جهت انتخاب وخرید.

اطلاعات بیشتر:

بهترین سن جهت خرید جوجه کاسکو چه سنی است؟

جواب این سوال بسیار پیچیده که افراد زیادی را هنگام خرید طوطی خاکستری سردرگم می کند فقط یک کلمه است: جوجه کاسکوی چشم طوسی یا سفید!

حتی چشم زردها هم قدرت یادگیری بالایی دارند اما پیشنهاد نمی شود زیرا معمولا دیر تر شروع به تقلید صدا و اهلی شدن می کنند. حتی خیلی پیش میاد که یک کاسکوی چشم زرد از صد تا جوجه بهتر سخنگو شود. یا حتی یک جوجه علاقه چندانی به تقلید صدا نشان ندهد

شما وقتی ندانید چه سنی باید انتخاب کنید به مشکلات بزرگی بر می خورید زیرا جوجه کاسکوهای چشم سیاه (چشم دودی تیره)حتی اگر مطمئن شوید که مراحل قرنطینه را سپری کرده اند و در بهترین شرایط هستند باز هم ممکن است پس از گذشت مدتی که شما انرا انتخاب و به منزل می برید بدلیل کم بودن بیش از حد سن دچار اشکال شوند مثلا با اب و هوای ایران سازگار نشده و دچار اشکالات تنفسی شوند. طوطی های خاکستری تازه بدنیا امده تا ماه های زیادی از دوران تولد متکی به مکمل های غذایی هستند که توسط والدین خود دریافت می کنند در حالی که در اسارت انسان ها چنین توانایی را ندارند جوجه های انواع طوطی ها نیازمند غذایی هستند که والدین شان همراه بزاق خود بالا اورده و به جوجه می دهند.

با تمام این احوال متقاضیان و خریداران شدیدا خواهان جوجه های کم سن و سال هستند و متوجه نیستند که پرورش دادن جوجه طوطی مثل پرورش دادن جوجه مرغ مینا یا کبوتر یا سایر پرندگان نیست و جوجه طوطی ها حساس تر هستندو بزرگ کردن انها بسیار دشوار تر.

به خاطر تقاضای زیاد خریداران که جوجه های خیلی کم سن و سال طلب می کنند افراد مربوطه هم مجبور می شوند جوجه های کم سن و سال زیادی که هنوز از اب و گل در نیامده اند را وارد کشور کنند.

خریدار جوجه سرلاکی می خواهد ! جوجه کرکی که هنوز پر در نیاورده می خواهد ویا جوجه ای که تازه یاد گرفته باشد خود غذا بخورد می خواهد فکر می کنند در چنین شرایطی از اب و گل هم در امده است!

متاسفانه مردم فکر می کنند اگر از سنین خیلی پایین جوجه را نگهداری کنند استثنائی خواهد شد یا باهوش تر و بهتر خواهد شد !! . در حالی که کاملا ثابت شده است که هیچ تفاوتی بین قدرت یادگیری یک طوطی یا کاسکوی جوان با یک طوطی یا کاسکو کم سن تر نیست تنها تفاوت این است که پرنده کم سن تر زودتر اهلی می شود که البته این هم صددرصد نیست گاه انکه سن بیشتری دارد ممکن است زودتر خو بگیرد و یا زودتر سخنگو شود.

به هیچ عنوان اینطور نیست که فکر کنیم جوجه کم سن تر ممکن است ۱۰۰ کلمه و کاسکوی مسن تر ۲۰ کلمه یاد بگیرد اصلا نمی شود پیش بینی کرد. با وجودی که کمی شانس و مسائل دیگر مثل سن هم مهم و تاثیر گذار هستند اما کسی که مربی خوبی باشد پرنده بهتر و باهوش تری خواهد داشت . فقط انکه کوچکتر است ممکن است از ۱ ماه پس از نگهداری اموزش ببیند و انکه کمی بزرگتر است ۳ ماه بعد از ورود به خانه شروع به اموزش دیدن کند که به نظر اینجانب هرگز فاصله زمانی حتی ۶ ماه و یک سال هم نمی تواند ارزش این را داشته باشد که چنین ریسک بزرگی انجام داده و با جان یک پرنده کوچکتر بازی کنیم.

پس به این نتیجه می رسیم که بهترین سن برای نگهداری جوجه کاسکو چشم طوسی یا سفید می باشد

خریداران این را می دانند که طوطی ها طول عمر های طولانی دارند اما نمی دانند که انها چقدر حساس هستند و این طول عمر بالا در شرایط نگهداری مناسب یا در طبیعت حقیقت پیدا می کند. شاید با خود اینطور حساب می کنند که اشکال نداره اگر خیلی درست نگهداری نکنیم به جای ۶۰ سال ۲۰ سال هم عمر کند کافیست ! در حالی که چنین پرنده هایی که صاحبانی کم توجه دارند چند ماه هم زنده نمی مانند.

تصویری از یک طوطی خاکستری "کاسکو" چشم زرد پوست دور چشم در سنین بالا ضخیم و لایه لایه (چروک) می شود

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top