1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

درباره کاسکو

طوطی خاکستری افریقا (کاسکو)

به سوالات شما در ارتباط با تدابیر و پیش بینی های قبل از خرید . نگهداری صحیح همزمان در قفس و به طور ازاد. اصول خو دادن و دستی کردن پرنده . تغذیه .بیماریها. نحوه اشتغال و سرگرمی پاسخگو هستم .مطالب مربوطه را کاملا خوانده سپس اگر سوالی داشتید در خدمت هستم.

طوطی های خاکستری مانند سایر طوطی سانان از هوش بالا برخوردارند اما چیزی که مشخص است این است که بالا ترین قدرت تقلید صدا را دارند مانند انسانها خصوصیات رفتاری و عادتهای متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند مثلا اگر دو طوطی خاکستری را با هم مقایسه کنیم

ممکن است:

اولی اهل سرو صدا کردن و دیگری زیاد سرو صدا نکند

اولی اهل پرواز کردن و دومی بیشتر علاقه به خزیدن داشته باشد یعنی از شاخه ها و دیواره قفس بالا و پایین بره.

اولی علاقه بیشتری به تقلید صدا ها و استعداد سخن گفتن را داشته باشه و دومی کمتر به این کار علاقه داشته باشه البته بستگی به صاحب انها هم دارد یعنی می بایست اموزش دهنده خوبی باشید تا طوطی به خوبی از قدرت تقلید صدای خود استفاده کند با صبر و حصله و تشویق و اموزش هایی که در ادامه اورده شده.

كاسكو بهترين پرنده سخن گو است. و ازمشهورترين طوطيهاي خانگي ميباشد. اگربهش توجه كافي شود به پرنده اي بسيار باهوش وعلاقه مند به صاحب خود تبديل خواهد شد.

و بسیاری تفاوت های دیگر مثل علاقه داشتن به غذاهای مختلف (دانه ها و میوه ها)

پس در ابتدا به این نتیجه رسیدیم که این طوطی های خاکستری ظاهرا شبیه به یکدیگر هستند اما در اصل دارای عادتهای رفتاری و غذایی بسیار متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند که این هم نشان دهنده هوش بالای انهاست. به همین خاطر هم هست که انها به راحتی در اسارت جفتگیری نمی کنند و جفت شان را باید خود انتخاب کنند.

نام اصلی این پرنده طوطی خاکستری است که انرا اشتباها در ایران کاسکو می نامند. حتی کتابهایی در ایران نوشته شده که کاملا درست و قابل اعتماد نیستند.تو کتاب و در هر جای علمی و رسمی دیگر نباید از لفظ اشتباه کاسکو استفاده کرد زیرا کلمه کاسکو یک نام اشتباه و بی معنا است و هنوز مشخص نیست این اسم از کجا امده و در ایران باب شده.

متاسفانه بسیاری هنگامی که با من تماس می گیرند و مراجعه می کنند با مشکلی روبرو شده اند که دلیل اصلی ایجاد اون مشکل اطلاعات غلط و اشتباهی بوده که در سایتها و کتابها مطالعه کرده بوده اند.

کاسکو احتیاج به نزدیکی و محبت همیشگی صاحب خود دارد.

کاسکوی جوان گران قیمت تر است اما پیشنهاد میشود اگر قصد خرید دارید پرنده جوان را انتخاب کنید زیرا طوطی ها جانوران وحشی هستند و رام کردن یا سخنگو کردن یک طوطی سن و سال دار مشکل خواهد بود. این نکته را هرگز فراموش نکنید که جانور مورد نظرتان به خواسته خود نزد شما نیامده بلکه شما او را طلب نموده اید پس بایستی استحقاق داشتن شرایط مطلوب خود را دارا باشد

هر كاسكو عادات مخصوص خود را دارد اما به‌طور كلي مي‌توان كاسكوها را از لحاظ عادات و رفتارهايي كه دارند، ‌در چندين دسته كلي تقسيم‌بندي كرد

كاسكوها از حدود 2 ماهگي، به‌طور كامل پر درمي‌آورند و از وقتي كه رنگ چشم آنها زرد مي‌شود، ‌سن آنها از روي رنگ چشم‌ها و رنگ دم قابل تشخيص نيست. همچنين نمي‌توان از روي شكل ظاهري كاسكو به نر يا ماده‌بودن او پي برد. اگر به آنها نزديك بشويم و قار بزنند و حالت حمله يا ترس به خود بگيرند، معلوم مي‌شود كه هنوز وحشي بوده و با انسان انس نگرفته‌اند.

اگر با نزديك‌شدن به كاسكويي، او حالت مذكور را نشان ندهد و به راحتي اجازه بدهد به او نزديك شويد و حتي سرش را نوازش كنيد يا به منقارش دست بزنيد، معلوم مي‌شود كه مرحله وحشي‌بودن و انس نداشتن با انسان را پشت‌سر گذاشته است.

اگر دست‌تان را به يك پاي كاسكو نزديك كنيد و فشار ملايمي به آن بدهيد و كاسكو ابتدا يك پا و سپس پاي ديگرش را روي دست شما بگذارد و به عبارتي روي دست شما بيايد، اين حالت از لحاظ اهلي‌بودن پيشرفته‌تر از حالت قبلي است اما اگر انتظار داشته باشيد كه با اولين برخورد حتي يك كاسكوي سخنگو سخني را بگويد، اين انتظار كاملا بيجاست زيرا حتي كاسكوهايي كه توسط صاحب قبلي خود سخنگو شده‌اند، مدتي طول مي‌كشد تا اولين كلمه را در حضور صاحب جديد به زبان آورند؛ البته كشيدن سوت‌هاي يادگرفته به علت نزديك‌بودن تن آنها با تن صداهاي طبيعي كاسكو، در اولين روزهاي به خانه‌آوردن يك كاسكوي اهلي و سخنگو، عادي است. اما سخنگويي اغلب كاسكوهاي سخنگو زماني آغاز مي‌شود كه با زواياي محيط جديد زندگي و افراد خانواده آشنا شوند. در تمام موارد ذكرشده، بين هر كاسكو با كاسكوي ديگر تفاوت وجود دارد؛ ممكن است شما يك كاسكوي سخنگو را به خانه بياوريد و به محض برداشتن پوشش اطراف قفس، ‌كلمه يا جمله‌اي را بر زبان آورد و ممكن است يك هفته طول بكشد تا كاسكو بتواند كلمات و جملاتي را كه آموخته تكرار كند.

هوش كاسكوها نيز با هم متفاوت است. ممكن است يك كاسكو در تمام عمر طولاني‌اش نتواند تقليد صداي انسان را ياد بگيرد، همچنين ممكن است يك كاسكو پس از به حرف‌آمدن – درصورت آموزش صحيح روزانه – قادر به يادگيري يك كلمه در روز باشد.

وقتي به كاسكوهاي وحشي نزديك مي‌شويد، عموما قار مي‌كشند. بعضي از آنها بدون اينكه از جاي خود تكان بخورند، قار مي‌كشند، ‌برخي خودشان را به ديواره‌هاي قفس مي‌چسبانند و قار مي‌كشند و بعضي هم چنان مي‌ترسند كه خودشان را به اين طرف و آن طرف قفس مي‌كوبند.

اگر شما انگشت خود را به طرف منقار كاسكوي وحشي ببريد، ممكن است دست شما را محكم گاز بگيرد و متعاقبا قار بكشد. شايد هم وحشت‌زده خود را به ديواره‌هاي قفس بچسباند و قار بكشد يا با پروازهاي كوتاه خودش را به ديواره‌هاي قفس بكوبد.

اگر شما غذايي را به منقار كاسكو نزديك كنيد؛ ضمن اينكه قار خواهد كشيد، ممكن است غذا را با منقار خود بگيرد و پرتاب كند يا ‌آن را با حالت تهاجمي‌اي بگيرد، تكه تكه كند و كف قفس بيندازد. شايد هم آن را بگيرد و بين انگشتان پاي خود قرار دهد و مشغول خوردن آن شود اما قاركشيدن براي تمام كاسكوهاي وحشي تازه خريداري‌شده – كم و بيش – طبيعي و عادي است.

ممكن است اسباب‌بازي‌هاي جديد موجب ترسيدن طوطي شما شود؛ بنابراين قبل از قرار دادن آنها به‌عنوان اسباب‌بازي دائم در قفس، سعي كنيد در خارج از قفس طوطي را با آنهاآشنا كنيد.

چشم‌هاي شفاف و براق نشانه سلامتي طوطي است، طوطي‌هاي بيمار در حالت بيداري چشماني نيمه‌باز دارند و اغلب نوعي ترشح از چشم آنها بيرون مي‌آيد.

بعضي گياهان خانگي براي طوطي‌هاي شما سمي‌اند؛ بنابراين طوطي خود را از هر نوع گياه خانگي‌اي دور نگه داريد.

در صورتي كه كاسكوي شما كاملا اهلي شده باشد در همه حال – از جمله هنگام معاينات – به خوبي با شما همكاري مي‌كند.

كاسكوها پرنده‌هاي بسيار بازيگوشي هستند؛ آنها با اسباب‌بازي‌هاي خود و به‌خصوص اسباب‌بازي‌هاي جديد بازي مي‌كنند.

كاسكوها دوست ندارند كسي از جلو به آنها نزديك شود؛ چنين حركتي باعث ترساندن آنها مي‌شود، پس بهتر است انگشت خودتان را مستقيما به آرواره پايين طوطي نزديك كنيد و كمي زير چانه او را بخارانيد و سپس ماليدن دست خود را به پشت گردن ادامه دهيد.

كاسكوها قبل از اينكه روي چيزي بنشينند، با منقار خود ميزان محكم‌بودن آن را آزمايش مي‌كنند؛ بنابراين وقتي مي‌خواهيد كاسكو را روي دست خود بنشانيد،‌ابتدا منقارش را به دست شما نزديك مي‌كند؛ در اين حالت نترسيد و دست‌تان را عقب نكشيد.

طوطي‌هاي ناخوش معمولا پرهاي پف كرده دارند


کاسکوی دم سیاه تیمنه Timneh

کاسکوی دم قرمز کنگو Congo


پراکندگی جغرافیایی
کاسکو بیشتر قسمتهای افریقای مرکزی در کمربندی وسیع از جزایر گینه تا شمال غربی تانزانیا و كنيا یافت میشود.

طول بدن کاسکوی دم قرمز تقريبا ۳۳ سانتيمتر و دم سیاه حدودا ۲۶ سانتی متر
معرفی و شناخت کاسکو
نگهداری پرندگان زینتی یک سرگرمی دیرینه است که هزاران سال قدمت دارد و روز به روز رو به گسترش است. طوطی ها بسیار گران قیمت هستند و این تصادفی نیست علت های زیادی دارد یکی اینکه نگهداری این پرنده ها نسبت به سگ و گربه ... که ممکن است مشکلاتی را در پیش داشته باشند ندارد و نگهداری از پرنده کمی اسان تر است و این پرندگان می توانند به صورت مونس و همدمی واقعی برای انسان درایند.طبیعت سازگار و مطیعی دارند و می توانند با شباهت فوق العاده زیاد و حیرت اوری صدای انسان و یا سایر صداها مثل زنگ تلفن. ایفن . دزدگیر ماشین صدای پرنده های دیگر وبسیاری از صداهای اطراف خود را تقلید می کنند!. طبق تحقیقات محققان که در کشورهای مختلف به انجام رسیده نگهداری پرندگان زینتی اثرات مفیدی بر روی جسم و روان صاحبان خود در هر گروه سنی می گذارد.
نگهداری این پرنده ها در این دنیای پر استرس برای صاحبان خویش ارامش چه از لحاظ جسمانی و چه روانی به ارمغان می اورد.
طوطیها بخاطر استعداد تقلید و یاد گیری خارق العاده خود نسبت به سایر جانوران وضعیتی استثنایی دارند. علاوه بر ان زیبایی و رفتار برخی از انواع انها بی شک بسیاری از افراد را که رابطه چندانی با جانوران ندارند را هم تحت تاقیر قرار می دهد.برخی از انواع طوطی ها خصوصا خاستری(کاسکو) کاکادو کاسکوي سبز امازون ارا ماکائو و... به مرور به عنوان عضوی از خانواده در امده و وابستگی زیادی نسبت به انسان پیدا میکنند . انان قادرند مشکلترین جملات و حرکات را اموخته و در جای خود از ان استفاده کنند.بعضی حتی نقش نگهبان منزل را در غیاب صاحب خود به عهده میگیرند.
كاسكو بهترين پرنده سخن گو است. و ازمشهورترين طوطيهاي خانگي ميباشد. اگربهش توجه كافي شود به پرنده اي بسيار باهوش وعلاقه مند به صاحب خود تبديل خواهد شد .

نگهداری از پرنده هایی نظیر کاسکو مرغ مینا ، کاکادو ، ارا و... چندان اسان نیست و این جانب که نویسنده این سایت هستم تجربه در نگهداری انها را دارم . اگر وقت و حصله کمی دارید نگهداری از انها پیشنهاد نمی شود. اما می توانید پرنده های کوچکتری مانند عروس هلندی و مرغ عشق و فنج و... را انتخاب کنید (به صورت جفت)

کاسکو احتیاج به نزدیکی و محبت همیشگی صاحب خود دارد.

کاسکوی جوان گران قیمت تر است اما پیشنهاد میشود اگر قصد خرید دارید پرنده جوان را انتخاب کنید کاسکوی جوان قدرت یادگیری بیشتری دارد.


تصویری از یک کاسکوی کاملا رام و اهلی

این نکته را هرگز فراموش نکنید که جانور مورد نظرتان به خواسته خود نزد شما نیامده بلکه شما او را طلب نموده اید پس بایستی استحقاق داشتن شرایط مطلوب خود را دارا باشدهمه چیز در معاشرت با پرنده خلاصه می شود
به هیچ وجه از خشونت و فشار استفاده نکنید رمز موفقیت در همین نکته خلاصه شده است. اجازه دهید پرنده تان هر انچه را که توام با خرابکاری نیست انجام دهد مسلما اگر مایل باشید می توانید پرنده را در دست بگیرید اما صبر نمایید تا بدلخواه خود نزد شما بیاید مطابق تجربیا اینجانب طوطی تربیت شده خود اغلب مبادرت به این کار می ورزد.
طوطی انفرادی انسان را به عنوان جایگزین جفت خود تلقی می نماید. لذا معاشرت انسان برایش ضروریست . اگر در اطاق دیگری هستید پرنده تان احتمالا علاقه به همراه بودن شما دارد.این پرنده های باهوش در طبیعت نیز هر کاری را مشترکا انجام میدهند.
بسیاری از طوطیان کوچک و یا مرغ مینا که پرواز کننده خوبی هستند صاحبان خود را با پرواز همراهی میکنند. اما انواعی که تحرک کمتری دارند مانند کاسکو وطوطی های بزرگ دیگر روی شانه نگهدارنده خود جای میگیرند.

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top