1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer

رفتار مرتبط با ترس در طوطی سانان

 • logo-donyaye-menghar-kajha
 • رفتار مرتبط با ترس 
  این دوره به طوطی هایی مربوط می شود که ناگهان از چیزی - حتی از همراه انسانی خود - می ترسند. صاحبان معمولاً برای من اظهار می کنند که پرنده آنها برخی اوغات بدون هیچ دلیلی می ترسد. دلیل این ترس هرچه که باشد، طرز فکر صاحب نسبت به طوطی خود با حالتی ناآگاهانه، اغلب به بدترین شکل و به سختی تعبیر خواهد شد که منجر به صدمات روحی بیشمار به پرنده می گردد . همچنین سخت خواهد بود تا پرنده دوباره اعتماد به نفس خود را بدست بیاورد. اهمیت کمی دارد که کدام رفتار طوطی باعث عصبانیت شما شده و خلق تان را تنگ کرده، بلکه باید با آرامش نفس بکشید. اگر طوطی احساس کند که صاحبش هم ترسیده یا خیلی عصبانی شده، ممکن است شروع به گاز گرفتن کند و درپی آنچه که رخ می دهد، ممکن است از آن پس سخت اعتماد کند و دیر به حالت دوستی اول بازگردد. برای دوباره به دست آوردن او باید صبر و توجه زیادی داشت. اگر پرنده چنین حالت و شرایطی را تجربه کرد می بایست از نگاه کردن مستقیم به او دوری کرد و همچنین با آرامش و سکوت پیرامون او جابجا شد تا مضطرب و یا تحریک نشود. به جای دست کاری کردن او، زمانی را، برای مطالعه کردن یا تلویزیون تماشاکردن، یا نشستن نزدیک او بگذرانید، درحالیکه رفتاری آرام و راحت اتخاذ می کنید. صبر لازم است و نباید یک تغییر سریع رفتار از او انتظار داشت. او قادر است چند هفته ای را سپری کند پیش از آنکه اعتماد کامل دوباره برقرار شود. پرنده باید برای دوستی دوباره خود اراده کند و نباید تحت فشار قرار گیرد.
  اگر یک طوطی ناگهان از شخصی بترسد، شاید فقط برای این است که شخص یک لباس غیرعادی پوشیده است، یا رنگی که طوطی دوست ندارد. نباید این رفتار را با یک ترس دائم اشتباه کرد. برای مثال، زمانیکه من یک بلوز گلدار می پوشم لوریکیت من از بالارفتن روی دستم امتناع می کند و حتی ممکن است برای فرار از نزدیک شدن به من به هر جایی درون قفس خود پرواز کند.
 • نوشته رزماری لو parrots.org  World Parrot Trust  کتاب زندگی با طوطی
   
 • رفتار مرتبط با ترس 
  • پانویس رفتار مرتبط با ترس نوشته اميد شايگان جهت تکمیل گفته های رزماری لوو “اگر طوطی در چنین حالتی باشد و شما رفتار و حرکتی نامناسب انجام دهید ممکن است او نیز واکنشی تهاجمی از خود نشان دهد و یا از ترس اقدام به فرار یا کوباندن خود به اطراف قفس کند اکثر مردم از این حالات که یکباره بروز می کنند آگاهی کامل ندارند از این روی آنها که در مسافرت پرنده شان فرار می کند هنوز نمی دانند که یکی از علت های فرار او ممکن است همین جنون آنی بوده باشد خصوصا این حالات در شرایطی بروز می کنند که به فضا و مکان جدیدی منتقل شده اند این جابجایی باعث کنجکاوی – ترس – هیجان و یا خوشحالی بیش از اندازه شده و طوطی واکنشی نادرست نسبت به این موقیت ها از خود نشان دهد. بطور مثال یکی از دوستانم را در خاطر دارم که مدت 3 سال از یک طوطی آمازون سخنگو از گونه پیشانی آبی نگهداری می کرد از زمانی که یک جوجه سرلاکی 5 ماهه بود اما باوجودی که این پرنده هیچ ایراد ظاهری و رفتاری نداشت و سخنگوی بسیار عالی نیز بود اما تصمیم گرفت آنرا با جوجه آمازون از گونه پشت گردن زرد که تازه به فروشگاه اضافه کرده بودیم تعویض کند. وقتی وارد فروشگاه شد و پرنده را روی دست آورد تا تحویل من بدهد و آنرا با پشت گردن زرد عوض کند برای نخستین بار گازهای وحشتناکی از دست او گرفت ! جای تعجب بود به نظر شما آیا نسبت به تعویض معترض بود؟ یا اینکه چون مدت زمان زیادی دور از سایر طوطی ها بوده هیجان زده شده بود؟ پس از بررسی های فراوان و نگاه کردن چندباره به فیلم ضبط شده از دستگاه دوربین های فروشگاه پی بردم که آمازون دیگری در فروشگاه که داخل قفس خود قرار داشته برای این آمازون تازه وارد شاخ و شانه کشیده و آمازون تازه وارد تحت این شرایط تصمیم گرفته بود صاحب خود را مورد گزند قرار دهد که 2 حمله خونین را در یک چشم به هم زدن تدارک دید. همه متعجب شده بودیم اما حالا می فهمم که برای نمایش قدرت به آمازون داخل قفس دست به این رفتار زده بود. به هر حال پیشنهاد می کنم هنگاهی که آمازون ها پرهای پشت گردنشان را باز می کنند و یا کاکاتوها تاجشان را باز می کنند یا طوطی خاکستری ها مردمک چشم را تنگ می کنند بیشتر احتیاط کرده و هوشیارانه تر با آنها رفتار کنید خصوصا در این شرایط پرنده را از ناحیه صورت خود دور نگاه دارید البته آنها باهوش هستند و معمولا به کسی آسیب نمی رسانند اما شما می بایست شناخت بیشتری از حالات و روحیات آنها به دست بیاورید و خط قرمزهای آنها را بهتر شناسایی کنید
  • نوشته امید شایگان donyaye menghar kajha  world-parrot.com کتاب زندگی با طوطی

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top