1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

مسمومیت با تفلون مسمومیت با شکلات و مسمومیت دارویی

مسمومیت با تفلون در طوطی و پرندگان خانگی Teflon poisoning

مسمومیت با تفلون: این عارضه معمولاً برای طوطی‌هایی كه قفس آن‌ها در آشپزخانه گذاشته می‌شود رخ می‌دهد، و در این حالت با توجه به این كه استفاده از ظرف‌های تفلون در تمامی كشورها شایع و متداول شده است طوطی در معرض گازهای متصاعد از گرم شدن تفلون به شدت عكس العمل نشان داده و در مدت كوتاهی بر اثر مسمومیت با تفلون تلف می‌گردد. از این رو بهتر است از گذاشتن قفس طوطی و پرندگان زینتی در آشپزخانه اكیداً خودداری شود. متداول ترین نشانه مسمومیت مرگ ناگهانی و یا كلاپس است. در صورتی كه پرنده زنده بماند، علایم حاصل از خونریزی و پرخونی ریه‌ها دیده می‌شود. این علایم شامل صدای ویز،دیسپنه،رال‌های تنفسی،آتاكسی و تشنج است.
در این گونه بیماران فرصتی برای درمان وجود ندارد و پرنده تلف می‌شود. چنان چه پرنده زنده بماند باید به شدت تحت درمان قرار بگیرد . بدین منظور باید پرنده را در محفظه اكسیژن قرار داد و داروی پردنیزولون و یا هپارین را به صورت سیستمیك و هم چنین به روش بخور دادن تجویز كرد. گرم نگه داشتن پرنده، رساندن مایعات به آن و استفاده از آنتی بیوتیك‌های وسیع الطیف نیز می‌تواند كمك كننده باشد. به منظور رفع و درمان ادم ریوی تجویز داروهای مدر نظیر فوروزماید نیز ضروری است.

مسمومیت با شكلات:خوردن قطعات كوچكی از شكلات نیز می‌تواند موجب مرگ طوطی‌ها شود. اثرات سمی شكلات، ناشی از وجود كاكائو، تئوبرومین و كافئین است. عموماً شكلات‌های تلخ سمیت بیشتری نسیت به شكلات های شیری دارند. ممكن است پس از خوردن شكلات، پرنده دجار مرگ ناگهانی شود اما در بیشتر موارد استفراغ ، اسهال و مدفوع تیره مشاهده می‌شود. علاوه بر این علایم ممكن است تشنج، آریتمی‌های قلبی،‌ بیش فعالی و در نهایت مرگ نیز اتفاق بیفتد. درمان با تجویز داروهای محافظت كننده معده و روده، مسهل‌ها و ارائه مراقبت‌های حمایتی و علامتی عمومی انجام شود.

مسمومیت دارویی: برخی از صاحب نظران معتقدند كه تجویز برخی از داروها نظیر آیورمكتین،دای‌متریدازول،آمینوگلیكوزید،سفالوسپورین‌ها و فیبدازول و همچنین آمفوتریسین B  می‌تواند در عروس هلندی مسمومیت زا باشد. این موضوع هنوز به دقت بررسی نشده است اما به هر حال تا اطمینان از عدم مسمویت این داروها، باید حتی المقدور از تجویز داروهای مذكور در طوطی خودداری كرد و به جای آن می‌توان از داروهای مشابه كه اثرات سمی در طوطی ندارد استفاده كرد.

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top