1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

انتخاب دامپزشک برای طوطی و پرنده زینتی

vet-bird-parrots

اگر بار نخست است که پرنده زینتی مثل یک طوطی خریداری می کنید برای انتخاب دامپزشک دو راه پیش پای شما وجود دارد

اول آنکه به نزدیک ترین دامپزشکی مراجعه کنید که این کار را معمولا آماتورها انجام می دهند

اما افرادی که اهمیت بیشتری می دهند با دقت بیشتری این انتخاب را انجام می دهند چون آگاهند یک پزشک غیر متخصص که اگاهی و تجربه کافی ندارد چه کارهای جبران نشدنی از دستانش بر می آید!

- اطمینان حاصل کنید که این دامپزشک فقط در رسته پرندگان زینتی فعالیت کند نه آنکه هم سگ و گربه و پستانداران و خزندگان را معاینه کند و هم پرندگان چون این شخص اگر روزی گذر پرنده شما با حال بد به او بیفتد هیچ کاری از دستش بر نخواهد آمد همچنین توانایی این را ندارد که مشاوره درستی بدهد تا آن روز را تجربه نکنید بدتر از آن اینکه چنین دامپزشکانی خود باعث بیمار شدن و گرفتار شدن پرندگان زینتی می شوند زیرا پرندگان زینتی خصوصا طوطی سانان حساس ترین کیس هایی هستند  که در طول روز دامپزشک می پذیرد و معاینه می کند اما بعلت نداشتن آگاهی کامل بموقع شمارا در جریان آنچه باید بدانید قرار نمی دهد.

- هرگز تا از کاربلد بودن دامپزشک اطمینان حاصل نکرده اید اجازه ندهید پرنده شما را جهت چک کردن یا کوتاه کردن ناخون - منقار ویا  پر در دست بگیرد

- به یک دامپزشک که از درجه اعتبار وی اطمینان ندارید تنها اجازه دهید پرنده شما را از داخل قفس ببیند هرگز اجازه ندهید دستکش دست کند یا با پارچه آنرا در دست بگیرد

Anesthesia-bird-parrot-vet

- از او بپرسید که آیا توانایی بیهوش کردن پرنده را دارد ؟ اگر بله آیا می تواند پرنده را از طریق استنشاقی و دستگاه بیهوش کند یا با تزریق اینکار را انجام می دهد؟ بهتر است توانایی و سیستم بیهوش کردن پرنده از طریق استنشاقی را داشته باشد بیهوشی تزریقی بخودی خود می تواند عامل تلف شدن پرنده باشد شاید خدای ناخواسته پا یا بال پرنده شما بعدها شکست و احتیاج به جراحی داشت آن زمان دیگر برای پیدا کردن پزشک خوب فرصت زیادی ندارید. با اینگونه محک زدن دامپزشک می توانید به توانایی های او پی ببرید!!

- این حقیقت را باید بپذیریم : دامپزشکان در درمان قطعی بسیاری از بیماری های طوطی سانان ناتوان و عاجزند یا دست کم در ایران اینچنین است

- معمولا دامپزشکان کم تجربه و ناآزموده بسیار خوش اخلاقند ! و پس از انکه متوجه نوع بیماری پرنده شما نمی شوند شروع می کنند از واژگان و اصطلاحاتی استفاده می کنند که به شما وانمود کنند چیزی از پرنده می دانند ولی در نهایت هیچ کار مفیدی از دستشان بر نمی اید حتی در مواردی که یک متخصص پرنده واقعی بسادگی می توانند مشکل گشا باشد.

- بزرگترین و متداول ترین و غیر قابل بخشش ترین اشتباهی که یک دامپزشک در حق طوطی و حتی صاحبش می کند کوتاه کردن پروبال با روش نادرست است. 

- اگر در شهر یا منطقه ای که زندگی می کنید که دسترسی به دامپزشکی قابل و کاربلد ندارید بهتر است روش های نگهداری صحیح را فرا بگیرید تا هرگز مشکلی پیش نیاید البته حتی اگر به بهترین متخصصین بیماری های پرندگان هم دسترسی داشته باشید باز این وظیفه شماست که اطلاعات بسیار دقیقی از نحوه نگهداری صحیح حیوان خانگی خود پیش از خرید و پس از خرید بدست آورید تا هرگز درگیر بیماری هایی که از سهل انگاری صاحب حیوان رخ می دهند نشود زیرا تقریبا در تمامی موارد کسالت ها و بیماری های طوطیسانان از سهل انگاری صاحب حیوان سرچشمه می گیرند.

از سری دست نوشته های امید شایگان

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top