1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

ویروس پاچکو در طوطی ها(Pacheco)

بیماری پاچکو به هرپس طوطی ها شهرت دارد Herpesvirus که به دلیل هپاتیت حاد بروز می کند این بیماری در سال ۱۹۳۰ کشف شد و تنها بر طوطی سانان مشاهده شده و تنها یک مورد مرگ توکان بر اثر بیماری پاچکو گزارش گردیده است.

این بیماری امروزه در بین طوطی های کشور امریکا بیش از زمانهای قدیم و طوطی های سرزمین استرالیا رایج است.

عامل بیماری:


بیماری پاچکو که به دلیل ویروس هرپس رخ می دهد بطور معمول در بین پرندگانی که بوسیله وسایل نقلیه مانند هواپیما , کشتی و یا وسایل دیگه منتقل شده ان و استرس زیادی بر آنها وارد شده دیده می شود.

طبیعت استرس زا و نزدیک و در مجاورت ویروس بودن زمینه را برای انتقال بیشتر ویروس و آلوده شده پرنده مهیا می کند.

شیوه انتقال ویروس:


در اثر تماس با غذای حاوی ویروس و یا آب و همچنین هوای آلوده به ویروس منتقل می شود.

همچنین اگر وسایل و مکان حمل پرنده آلوده به بیماری پاچکو توسط پرنده بیمار قبلی بوده امکان بیمار کردن پرنده سالم را نیز دارد. و در محیطی که این ویروس وجود دارد پرنده تنفس می کند و آلوده به بیماری می گردد.

بطور مثال بار کانورهایی بود که به دلیل بیمار بودن یک پرنده در سفر قبل کلیه طوطی های کانور بیمار شدن.

بنابراین اگر قصد خرید پرنده از کشور و یا شهر دیگری را دارین و در خانه پرندگان دیگری نیز نگهداری می کنید سپری کردن دوره قرنطینه پرنده جدید بسیار ضروری می باشد.

علایم بیماری:


بیماری بعد از ۳-۱۴ روز خود را نشان می دهد و تمام این مدت در بدن پرنده مخفی بوده و متاسفانه این بیماری مرگ سریع را در پی دارد و شاید تنها علایمی که از خود بروز دهد استفراغ باشد که در ابتدا خفیف بوده و به سرعت یعنی مدت ۴۸ ساعت زیاد شده و پرنده را از پای در می آورد.

مدفوع پرنده بیمار رو به زردی می رودو سیستم عصبی مرکزی را تخریب می کند و لرزش , عدم تعادل و یا گرفتگی عضلات در پرنده دیده می شود.

درمان:

بیماری پاچکو قابل درمان نیست علت نیز پیشروی بسیار سریع بیماری و بروز ناگهانی و مرگ سریع می باشد.البته چند مورد استثنا با مصرف دارو و قرار گرفتن در دستگاه های ایزوله و تغذیه توسط سرم بهبود پیدا کردن.بهترین درمان برای بیماری پاچکو پیشگیری است.

روش های پیشگیری:


نگهداری بهداشتی و مناسب پرندگان و در صورت مشاهده پرنده بیمار و بودن پرنده دیگر و یا آوردن پرنده جدید قفس پرنده باید به سرعت ایزوله و ضدعفونی شود.

هرگز پرنده را در قفس پرنده ای که مشکوک و سریع مرده بدون ضدعفونی کردن قرار ندهید.. همچنین آزمایش Serologic برای بودن ویروس در بدن پرنده

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top