1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

لوریكیت تاج آبی Blue-crested Lory

Blue-crested Lory

Blue-crested Lory

Vini australis

Blue-crowned Lorikeet

Hengehenga

لوریكیت  تاج آبی - لوریکیت سمون 

سایر نام های این پرنده: blue crested lories, solomon lories, samoan lories segavao

سایز:19سانتی متر

وزن: 39-49گرم

طول بالها: 107-109سانتی متر

طول دم:65سانتی متر

زیرگونه: زیرگونه ای برای لوریكیت های تاج آبی وجود ندارد.

نر و ماده این پرنده از لحاظ شكل ظاهری(رنگ و غیره)شبیه هم هستند. لوریكیت های تاج آبی نابالغ را به طور واضح ، با مشخصه هایی مانند منقار قهوه ای رنگ و رنگ قرمزی كمتری كه نسبت به پرنده بالغ دارند، می توان تشخیص داد.

زیستگاه: جزایر ساموا(samoa)، تونگا(tonga)، همچنین پولنزیای مركزی(polynsia)، فیجی و archi pelago كه این جزایر در جنوب اقیانوس آرام قرار دارند.

لوریكیت های تاج آبی، رنگ بال و پر سبزرنگی دارند، گلوی پرنده قرمزرنگ، تاج آبی، و بخشی از انتهای شكم پرنده در قسمت های بالاتر قرمز رنگ و به سمت پایین ارغوانی رنگ است.

در فصولی كه تولید مثل نباشد، آنها معمولا در دسته های كوچك 6 تا 10 تایی زندگی می كنند.

لوریكیت های تاج آبی بالهای پروازی خوب و قوی دارند. گاهی مسافتی بالای 20 كیلومتر را در بین جزیره های نزدیك لانه شان پرواز می كنند. نحوه پرواز آنها سریع و مستقیم است و در حین پرواز سوت جیغ مانندی تولید می كنند.

تغذیه آنها بیشتر از میوه و شهد و گرده گلها است. خصوصا hibiscusوحشی(نوعی گل) و نارگیل است.

لوریكیت های تاج آبی، پرندگان فعال و پرجنب و جوشی هستند البته از لحاظ خلق و خو آرام بوده و حالات تهاجمی كمتری نسبت به سایر پرنده ها دارند.

لوریكیت های تاج آبی، تنها گونه از دسته vini( دسته ای از پرندگان كه بومی جزایر استوانی اقیانوس آرام هستند و در جزایری از شرق فیجی تا ساموا، پولنزیا و غرب جزایر هندوراس زندگی می كنند و شامل این دسته ها هستند:)

Blue-crowned Lorikeet, Vini australis

Kuhl's Lorikeet, Vini kuhlii

Stephen's Lorikeet, Vini stepheni

Blue Lorikeet, Vini peruviana

Ultramarine Lorikeet, Vini ultramarina

†Sinoto's Lorikeet, Vini sinotoi (extinct)

†Conquered Lorikeet, Vini vidivici (extinct)

هستند كه توسط پرنده داران نگهداری می شوند.البته این پرنده در اواخر دهه 90 به عنوان یكی از مهمترین گونه های نادر در اسارت شناخته شد. بیشتر لوریكیت های تاج آبی تحت اسارت، در پارك های پرندگان نگهداری می شوند و تعداد كمی از آنان تحت اختیار پرنده داران معمولی هستند.

در گذشته قیمت این گونه بسیار بالا بود اما بدلیل تولید مثل موفق این پرنده در اسارت(تكثیر بیشتر آن)قیمت ها در سال های اخیر كمی كاهش یافته اما هنوز این لوریكیت ها پرندگان گران قیمتی هستند.

به طور معمول پرنده در هر تولیدمثل 2 تخم می گذارد و دوران خوابیدن بر روی تخم ها 25 روز است و جوجه ها 8 تا 10 هفته بعد از بیرون آمدن از تخم آماده ترك خانه می شوند. این پرنده در یكسالگی به بلوغ می رسد و آماده تولیدمثل می شود

Blue-crowned LorikeetLory

اطلاعات بیشتر:

لوریکیت تاج آبی (Blue-crowned Lorikeet) با نام علمی Vini australis یک نوع طوطی می باشد که در سراسر جزایر ساموآ ، تونگاو مجمع الجزایر لاو که شامل جزایر Alofi, Fotuhaʻa, Fulago, Futuna, Haʻafeva, Niuafoʻou, Moce, Niuē, Ofu, Olosega, Sāmoa, Savaiʻi, Tafahi, Taʻu, Tofua, Tonga, Tungua, ʻUiha, ʻUpolu, Varoa, Vavaʻu, Voleva می باشند مشاهده شده است.

طول بدن لوریکیت تاج آبی ۱۹ سانتی متر می باشد و یک طوطی به رنگ سبز رنگ با گلوی قرمز و تاج آبی می باشد. لوریکیت تاج آبی در ناحیه ی شکم دارای یک الگوی قرمز رنگ در بالا و به سمت پائین به رنگ بنفش می باشد. جمعیت های بالایی از لوریکیت تاج آبی هنوز مشاهده می شود اما در برخی از جزایر به دلیل شکار شدن توسط موش ها کاهش جمعیت لوریکیت تاج آبی را شاهد بوده ایم. لوریکیت تاج آبی اغلب در جنگل ها یی با درختان گل ، مزارع نارگیل و باغ ها در جمعیت های کمتر از ۱۵ نفر و یا به صورت جفت دیده می شوند. لوریکیت تاج آبی اغلب از شهد ، گرده ، میوه های نرم ،گیاهان تیره ی پنیرکیان مانند بامیه و نارگیل تغذیه می کند.

از نام های رایج لوریکیت تاج آبی می توان به لوری تاج آبی ، طوطی کاکل ابی ، لوری سلیمان ، لوری سمون و … نیز اشاره نمود.

لوریکیت تاج آبی معمولا ۲ تخم می گذارد که تخم ها پس از ۱۰ روز تبیدل به جوجه می شوند و جوجه ها پس از ۵-۶ هفته پردار می شوند.

اطلاعات بیشتر:

لوری تاج آبی BLUE-CROWNED LORY با نام علمی Vini australis هم چنین با نام های لوری کاکل آبی، لوری ساموآن ، لوری سگاواو و هم چنین لوری هگوهنگا نیز مشهور می باشد. این طوطی زیبا تنها دارای یک نژاد می باشد. طول بدن لوری تاج آبی ۱۹ سانتی متر و وزن تقریبی آن ۴۷-۵۲ گرم می باشد.

لوری تاج آبی اغلب به شکل یک طوطی کوچک سبز رنگ دیده می شود که در ناحیه گلو و شکم قرمز رنگ می باشد. ناحیه ی تاج با پرهای آبی- خاکستری پوشیده شده است. دارای یک منقار نارنجی تیره می باشند . چشم ها زرد رنگ و ران پا آبی/بنفش می باشد.

Blue-crowned-lorikeet


فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top