1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

لریکیت آبی تاهیتی Blue Lorikeet

Blue-Lorikeet

Blue Lorikeet

Vini peruviana

Tahitian Lory or Tahiti Lorikeet

اندازه: لریكیت آبی از كوچكترین نژاد لریكت ها است و در حدود 18 سانتیمتر(7اینچ) است.

وزن پرنده بالغ:31 تا 34 گرم

نام علمی: Vini peruviana

دسته: vini

گونه: peruviana

معرفی زیرگونه های این نژاد: یك عدد

فصل تولیدمثل: May-July

این پرنده بومی جزایر كوك (cook) و پولینزیای فرانسه(Polynesia) است. با نام های لریكت تائیتی، لوریكیت آبی، لریكت بنفش و Indigo و Nunbird لریكت شناخته می شود. قبلا این نوع از لریكیت، در 23 جزیره از جزایر اطراف تائیتی(Tahiti: بزرگترین جزیره پولینزیا، واقع در مجمع الجزایر جنوبی اقیانوس آرام است.) یافت شده بود اما اكنون تنها در 9 جزیره از این جزایر وجود دارد.

ظاهر لریكت آبی: نر و ماده این نژاد ظاهری یكسان دارند و عمدتا به رنگ آبی تیره هستند. پرهای قسمت تاج پرنده(منظور قسمت بالای سر پرنده است) به رنگ آبی روشنتر است. قسمت پایین صورت، زیر گلو و بالای قفسه سینه لریكت های آبی بالغ، سفید رنگ است و رنگ چشم ها زرد/قهوه ای و منقارشان پرتقالی است. در لریكت های آبی نابالغ(كم سن) هنوز این قسمت سفید وجود نداشته و منقار آنها تیره است.

رژیم غذایی:

شهد و گرده گیاهان، حشرات ، میوه ها و همچنین شهد و میوه درخت coconut palm, Cocos nucifera است.

عادات:

این پرنده معمولا به صورت تك یا جفت دیده می شود. گاهی در دسته های كوچك هستند و بسیار پر سر و صدا و پرجنب و جوش بدنبال شهد گیاهان اطراف درختان پرواز می كنند و از شاخه ها بالا می روند.

وضعیت:

این پرنده بوسیله موش های صحرایی و گربه های وحشی و Swamp Harriers (نوعی پرنده شكاری در استرالیا و نیوزلند و غیره كه پرندگان كوچكتر را شكار می كند) و پشه های مهاجم تحت خطر هستند. در برخی منابع این نژاد پرنده را تحت خطر معرفی كرده اند. تعداد این پرنده در طبیعت بین 2500 تا 10000هزار، تخمین زده شده است.

1-از گونه های مرسوم برای نگهداری در منزل نیست.

2-تا به امروز به ایران وارد نشده

3-غذا و خصوصیات اخلاقیش مثل دیگر گونه های لوری یا لوریکیت هست.

اطلاعات بیشتر:

طوطی لوری ابی تاهیتی

طول: ۱۴ سانتی متر

وزن: ۳۳گرم وزن جوجه تازه از تخم درامده ۲ گرم است.

جوجه ها یا پرندگان نابالغ: رنگ مایل به ابی مات در قسمت سر روشن تر است. فاقد رنگ سفید سینه بوده ولی در طرفین منقار دارای پرهای سفید مایل به خاکستری هستند. اولین پرهای سفید تقریبا در ماه پنجم ظاهر می شوند. رنگ نواحی تحتانی بدن ابی اکستری است. پاها و منقارشان گاه سیاه و رنگ عنبیه مایل به خاکستری است.

خاستگاه: جزایر سوسیته، در اقیانوس ارام : سیلی و بلینگزهاون در تاهیتی و اکثر جزایر سوسیه نایاب است. جزایر مرجانی تو اموتو به ویژه رانجیروا و نیز ایتوتاکی مجمع الجزایر کوک احتمالا وارد شده اند.

پرورش: بسیار نادر به طور تجاری صادر نمی شوند. در زمان نگارش منبع اصلی این مطلب فقط ۴ مجتمع در سراسر جهان شناخته شده بود.

نوع مسکن: گلخانه های کوچک با گرمایشی در حدود ۱۵ درجه

تعداد تخمها: ۲

زمان خوابیدن روی تخمها: ۲۵ روز توسط نر و ماده

مدت اقامت پرندگان جوان در اشیانه : ۹ هفته

وضعیت: کمیاب ، گفته می شود حدود ۱۰۰۰ پرنده وجود دارند. این پرندگان در نخل های نارگیل اشیانه می کنند. به اسانی در دسترس موش های صحرایی که از تخم و جوجه انها تغزیه می کنند قرار دارند.


 

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top