1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

طوطی آمازون صورت زرد Yellow-faced Parrot

Yellow-faced-amazon

Yellow-faced Parrot

Alipiopsitta xanthops

طوطی آمازون صورت زرد

طوطی آمازون صورت زرد (Yellow-faced Parrot) با نام علمی Alipiopsitta xanthops اغلب با نام طوطی صورت زرد مشهور می باشد . طوطی آمازون صورت زرد یک طوطی نیمه گرمسیری از قبیله ی Arini می باشد و برای سال های بسیاری در جنس Amazona طبقه بندی شده بود. طوطی آمازون صورت زرد اغلب به رنگ سبز و زرد با یک سر زرد رنگ می باشد . این طوطی یک گونه ی نیمه کوچ نشین می باشد که در منطقه ی سرادو در برزیل و در مجاورت بولیوی وجود دارد . طوطی آمازون صورت زرد به دلیل تخریب زیستگاه در جمعیت های بسیار پائین حضور دارد . البته طوطی آمازون صورت زرد به صورت محلی در زیستگاه های حفاظت شده هنوز حضور دارد و می تواند به صورت تکه ای در برخی زیستگاه بماند و این اتفاق کاهش جمعیت آن را کاهش می دهد.

طوطی آمازون صورت زرد Yellow faced Parrot طوطی آمازون صورت زرد (Yellow faced Parrot)

طول بدن طوطی آمازون صورت زرد چیزی حدود ۲۷ سانتی متر می باشد و دارای یک بدن قوی و یک دم کلفت نیز است . این طوطی عمدتا سبز و زرد می باشد و دارای یک تاج زرد رنگ نیز است . هم چنین گونه ها به رنگ زرد دیده می شوند. بقیه سر ، سطوح بالایی و قفسه ی سینه به رنگ سبز دیده می شوند. دو طرف شکم اغلب خال دار و نارنجی مایل به زرد می باشد. بال ها به طور برحسته سبز رنگ هستند ، پرهای مرکزی دم کوتاه تر و به رنگ سبز می باشند . پاها خاکستری روشن و عنبیه ی چشم زرد رنگ هستند. جنس نر و ماده کاملا شبیه به هم هستند و از نظر جثه نیز تفاوتی ندارند.

اطلاعات بیشتر:

اندازه:27 سانتیمتر

رنگبندی:پر های سبز با لبه های مایل به سیاه.پیشانی اطراف چشم و گونه ها به رنگ زرد که در پرنده های مسن این زردی تا سینه امتداد میابد.دم سبز مایل به زرد.

چالش های رفتاری:جویدن بیش از حد.پرخاشگری در سن بلوغ و زمان جفت گیری

سخن گویی: خوب

نیاز به مقدار قابل توجهی مواد معدنی و پروتئین در جیره غذایی دارد

2 تا 4 تخم در هر بار و 26 روز زمان بیرون امدن جوجه و ترک لانه پس از 8 هفته


این طوطی قبلا جزء آمازونها بود ولی اخیرا مجزا شده و به تنهایی با نام علمی Alipiopsitta xanthops تنها طوطی خانواده Alipiopsitta است. نام انگلیسی جدیدش هم طوطی صورت زرد است که باید دقت شود با طوطی صورت زرد آفریقایی اشتباه نشود.

 

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top