1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

طوطی آمازون بال نارنجی Orange-winged Amazons

Orange-winged Amazons

آمازون بال نارنجی 

به آمازون ونزوئلا نیز معروف است

طولش 31 سانتی متر و محیط زیستش كلمبیا ، ونزوئلا ، گویانا و نواحی وسیعی از شمال برزیل تا پرو می باشد. رنگ اصلی بدنش سبز ، پیشانی و صورتش زرد بوده و در بسیاری از انواع آن ، بین پرهای زرد پیشانی ، پرهای آبی ملاحظه می گردد. سرشانه اش سبز زرد ،‌ زیر بال هایش قرمز پرتقالی ، داخل پرهای دمش پرتقالی تا قرمز ، دور چشمش آبی خاكستری و حلقه چشمش پرتقالی است. نقش و رنگ آمیزی در یكایك آنان متفاوت می باشد. از جمله آمازون هایی است كه بیشتر نگه داری می شود و تكثیرش نیز به كرات با موفقیت همراه بوده است. 2 تا 4 تخم گذارده ، جوجه ها پس از 29 روز از تخم در آمده و 9هفته بعد لانه را ترك می كنند.

اطلاعات بیشتر: 
طوطی آمازون بال نارنجی از دسته آمازون های درشت جثه هست. این نوع طوطی آمازون بومی مناطق گرمسیری در آمریکای جنوبی مثل کشورهای کلمبیا، ونزوئلا، اکوادور، بولیوی، برزیل و . . . هست.

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]


اطلاعات کلی در مورد طوطی آمازون بال نارنجی

آمازون بال نارنجی اندازه ای بین 30 تا 33 cm و وزنی در حدود 350 تا 450 گرم دارد. این طوطی اغلب با آمازون پیشانی آبی اشتباه گرفته می شود. در صورتی که ناحیه نارنجی رنگ در بال آمازون بال نارنجی ، در آمازون پیشانی آبی به رنگ تیره تری هست و تقریبا قرمز هست. ضمن اینکه نوک آمازون پیشانی آبی تیره تر هست.

رنگ عمومی پرهای اکثر آمازون ها سبز هست. در آمازون بال نارنجی قسمت پیشانی و سر به رنگ آبی و زرد متغیر هست و وسعت و رنگ بندی زرد - آبی این قسمت خیلی متنوع هست. کناره های بال به رنگ نارنجی پرتقالی و در امتداد این قسمت رنگ آبی شفاف و تیره هست. در قسمت دم هم رنگبندی عمده سبز و بقیه نارنجی و آبی هست. نوک آمازون بال نارنجی نوک خاکستری تیره همراه با بخشهای شاخی رنگ هست. پاها به رنگ خاکستری کم رنگ و چشمها قرمز رنگ می باشد.


رفتار

طوطی آمازون بال نارنجی در صورت بی توجهی دچار رفتارهای پرخاشگرانه شده و حتی به پرکنی مبتلا میشود. ولی طوطی باهوشی هست و قدرت یادگیری بالایی دارد و به خوبی با شرایط و موقعیت منطبق میشود و می تواند به راحتی خوب و بد را بفهمد.

نگهداری از چنین طوطی تجربه کافی لازم دارد. این نوع طوطی علاقه خاصی به جویدن دارد و این علاقه در فواصلی از زندگی زیاد تر هم میشود. موارد زیادی از خراب کردن وسایل قیمتی منازل؛ تلوزیون، مبلمان و وسایل چوبی و . . . و جویدن کابلهای برق و ایجاد آتشسوزی بر اثر جویدن این طوطی گزارش شده است. این طوطیها فعالیت بیشتری نسبت به طوطی خاکستری دارند و بازیگوشی بیشتری دارند و به هر وسیله ای در خانه به عنوان اسباب بازی نگاه میکنند. منقار خود را وسیله ای برای کشف دنیای بیرون میدانند. حتی اگر از جوجگی نزد انسان بزرگ شود اما صاحب بی توجه و ناآگاهی داشته باشد چالش های زیادی بوجود می آورد.


تهیه اسباب بازیهای چوبی برای طوطی آمازون ضروری هست تا هم افسرده نشود و هم احتمال جویدن وسایل خانه کمتر شود (با این کار طوطی می فهمد که دیگر وسایل خانه برای بازی کردن و جویدن نیستند). همچنین طوطی آمازون نباید برای مدت زیادی تنها گزاشته شود و یکی از اعضای خانواده باید همیشه در کنارش باشد.


بلوغ

طوطی آمازون نیز مانند سایر طوطی سانان در دوره ای از زندگی اش به علت ترشح هورمونی خاص تا حدودی پرخاشگر میشود. این حالت تهاجمی بین یک تا دو سال ادامه دارد و صاحب این پرنده باید صبور باشد تا این مدت به خوبی سپری شود. این حالت بین سن 5 تا 12 سالگی بوجود می آید. همچنین در موقع تولید مثل نیز حالت تهاجمی دارد.

تولید مثل طوطی آمازون بال نارنجی

طوطی آمازون بال نارنجی در سال 3 تا 5 تخم سفید رنگ میگزارد و جنس ماده برای 25 تا 27 روز روی تخمها میخوابد. جوجه ها پس از بیرون آمدن از تخم، به مدت بیش از 2 ماه توسط والدین تغذیه می شوند و سپس از لانه خارج می شوند.


فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top