1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

طوطی صورت گلسرخی یا صورت رز Rose-faced Parrot

Rose-faced-Parrot

Rose-faced Parrot

Pionopsitta pulchra

Pyrilia pulchra

طوطی صورت رز یا صورت گلسرخی ( Rose-faced Parrot) با نام علمی Gypopsitta pulchra بومی جنوب غرب کلمبیا به سمت غرب اکوادر می باشد که آن را در مناطق گرمسیری ، نیمه گرمسیری و دشت ها و جنگل ها ی مرطوب مشاهده می کنند.

این طوطی در حال انقراض اغلب در جاهای سختی چون تاج پوشش درختان پنهان می گردد و در طول پرواز صداهای خشن و فریاد مانند ایجاد می کند.

طوطی صورت رز به طولی حدود ۲۳-۳۴ سانتی متر و وزنی حدود ۲۰۰ گرم می باشد. بال و پر در هر دو جنس نر و ماده طوطی صورت رز به رنگ سبز رنگ می باشد ، آنها تاجی به رنگ خاکستری تا قهوه ای تیره دارند و منطقه ی صورت و بین چشم ها تا سر به رنگ گل رز تا صورتی رنگ می باشد که علت نام گذاری این طوطی نیز رنگ این ناحیه ی از صورت می باشد. چانه نیز به رنگ رز کم رنگ و زیر گردن به رنگ زرد- زیتونی می باشد. رنگ پرهای دم که سبز رنگ هستند در پایه به رنگ آبی می باشد. حلقه ی چشم سفید رنگ است و عنبیه زرد رنگ می باشد.

ماده ها در طوطی صورت رز کاملا شبیه به نرها هستند با این تفاوت که ماده ها دارای جثه ای کوچک تر از نرها می باشد.

طوطی صورت رز در اسارت یک طوطی بسیار آرام ، با وقار با رفتاری دوستانه و رفتاری اجتماعی می باشد. هم چنین طوطی صورت رز با شرایط آب و هوایی مختلف به راحتی خو می گیرد و مقاوم است و توانایی صحبت کردن نسبتا مناسبی نسبت به سایر گونه ها دارد.

هم چنین رژیم غذایی طوطی صورت رز شامل انواع دانه ها ، میوه های تازه ، سبزی جات و آجیل می باشد و در طبیعت اکثرا از شهد ، میوه و گل اکالیپتوس تغذیه می کند.


 

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top