1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

طوطی آفریقایی پیشانی زرد Yellow-fronted Parrot

Yellow-fronted Parrot

Poicephalus flavifrons

طوطی پیشانی زرد YELLOW-FRONTED PARROT با نام علمی Poicephalus flavifrons هم چنین با عناوین طوطی صورت زرد و طوطی شوآ نیز مشهور می باشد.

طول بدن این طوطی ۲۸ سانتی متر می باشد ولی هیچ اطلاعاتی از وزن تقریبی آن در دسترس نمی باشد. طوطی پیشانی زرد دارای دو نژاد :

P.f. flavifrons, P.f. aurantiiceps می باشد.

در نژاد P.f. flavifrons: به طور کلی یک طوطی با سایز متوسط را می بینید که چهره ای سبز روشن تا زرد رنگ را می بینید که تاجی زرد رنگ نیز دارد. دم عمدتا قهوه ای / زیتونی می باشد. ران پا و به خصوص لبه های آن به رنگ زرد هستند. سطح بالایی عموما تیره تر می باشد. چشم ها قرمز/نارنجی و حلقه ی چشم خاکستری می باشد.

در نژاد P.f. aurantiiceps: کاملا مشابه نژاد قبل می باشد با این تفاوت که صورت به رنگ زرد کمرنگ تا نارنجی می باشد.

طوطی آفریقایی صورت زرد با نام علمی Poicephalus flavifrons می باشد که در گذشته در گروه طوطی های آمازون طبقه بندی شده بود . این پرنده عمدتا سبز و زرد است با سری زرد رنگ مکه یک گونه ی نیمه عشایری در منطقه ی سرادو از برزیل و مجاور بولیوی می باشد. این گونه طوطی به خاطر تخریب زیستگاه از محل های سکونت قبلی اش محو شده و جمعیت به مراتب پائین تری دارد که در لیست گونه های در حال انقراض می باشد.

اولین بار توصیف و تشخیص این گونه در سال ۱۸۲۴ توسط طبیعت شناس آلمانی یوهان بابتیست صورت گرفت و در آن زمان در گروه طوطی های آمازون معرفی گردید که در سال ۱۹۵۰ توسط آزمایش های ژنتیکی این طوطی به گروه طوطی های آفریقایی انتقال یافت.

طول بدن طوطی آفریقایی صورت زرد حدود ۲۷ سانتی متر می باشد که دارای دم کوتاه و کلفت می باشد ، بدن این پرنده عمدتا سبز وزرد است که در بزرگسالان تاج و گونه ها نیز زرد رنگ می باشند و اطراف دو طرف شکم دارای لکه های نارنجی و زرد رنگ هستند. پرهای مرکزی دم کوتاه و سبز رنگ هستند در حالی که پرهای حاشیه ای بیشتر زرد -سبز با پایه های نارنجی هستند. جنس نر و ماده در ظاهر هیچ تفاوتی با هم ندارند و نوجوان ها در ناحیه ی سر رنگ زرد کمتری دارند.

رژیم غذایی طوطی آفریقایی صورت زرد شامل میوه ها ، بذر درختان به خصوص میوه ی درخت گواوا و انبه می باشد و موریانه ها یکی از موارد اصلی رژیم غذایی آنها هستند.

فصل تولید مثل از می تا اکتبر می باشد که لانه یشان را در چاله هایی در تپه های موریانه ها می سازند و تخم ها پس از ۱۹-۲۲ روز تبدیل به جوجه می شوند و جوجه ها ۴۵ روز بعد قادر به ترک لانه می باشند.

Yellow-fronted Parrot


 

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top