1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

طوطی کی آ kea

 Kea Parrot

طوطی که آ سبز زيتونی Kea Parrot

 Kea And Mountain

Nestor notabilis

این طوطی مانند سایر منقارکج ها چهره و پرو بالی خوش رنگ ندارد ما فراموش نکنید این طوطی هم مانند سایر طوطی سانان از هوش بالایی برخوردار است تا جایی که به راحتی حرکات نماشی را یاد می گیرد. انها عاشق خراب کردن ماشین ها هستند. اکثر طوطی ها در نواحی گرمسیر زیست می کنند اما این طوطی به راحتی با برف و سرمای منطقه کنار امده بیشتر در نواحی ایسلند زندگی می کنند. دارای جثه ای بزرگ هستند. ضمنا تنها طوطی گوشتخوار در جهان است. در منطقه ای سرد برفی کوهستانی به راحتی زیست می کنند.

پرنده ای (نوعی طوطی) بنام کیا Kea در نیوزیلند وجود دارد که مخصوص مناطق مرتفع جزیره جنوبی است. بر اساس تحقیقی ذکر شده در بی. بی. سی جزو باهوش ترین حیوانات است. بسیار زبل است. مواظب نباشید مواد غذائی،کفش، لباس و... را می برد.غذا دادن به آنها ممنوع است چون هم رودار میشوند هم تنبل

بر خلاف بسیاری از طوطی ها به راحتی بر روی زمین می دوند

از انجا که گوشت هم جز جیره غذایی انها است انقدر باهوش هستند که شبها به سوراغ بره ها و گوسفندها می روند روی کمر انها سوار می شوند و اعضای بدن گوسفند های زنده را با منقار قدرتمندشان از بدن جدا می کنند!. این طوطی های عجیب از انسان ها چندان ترسی ندارد انتن های تلوزیون و ماهواره را خراب می کنند سطل اشغال ها را زیرو رو می کنند در دشت ها از گلها هم تغذیه می کنند.

که ا در زبان نیوزیلندی به کوه گفته می شود. این طوطی ساکن مناطق مرتفع و کوهستانی است و به همین دلیل در نیوزیلند به طوطی کوهی معروف است. این پرنده در جنگلها نیز یافت می شود اما بطور کلی در ارتفاع ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ متری از سطح دریا زندگی می کند.

انها در دسته های ۱۰ تایی پرواز می کنند. در زمان های خاص از سال تعداد طوطی که ا در هر دسته به حدود یکصد نیز می رسد. که نشان می دهد زمان جفت گیری فرا رسیده.

غذای انها شامل دانه ها میوه ها برگ درختان شهد گل و انواع ریشه ها و بالاخره لاشه جانوران است.

این پرنده بیشتر وقت خود را روی زمین می گذراند.

انها پر سروصدا هستند و شباهت هایی با کلاغ های شهری هم دارند. این طوطی ها نیمه شبگرد هستند و گاه بعد از غروب افتاب نیز به فعالیت های خود ادامه می دهند.

سایز و اندازه بدن انها: ۴۵ سانتی متر است

نرها از شکل منقارشان که تیز تر و بزرگتر است قابل شناسائی هستند.

جالب است بدانید این طوطی یکی از جازبه های گردشگری در کشور نیوزیلند است.

سازگاری او با انسان حیرت اور است زیرا با اینکه در حدود سال های ۱۸۰۰ میلادی مردم این حیوان را به دلیل عقاید خرافی هدف گلوله قرار می دادند هنوز هم لانه خود را نزدیک منازل مسکونی می سازد.

نسل این پرنده نسبت به گذشته های دور کاهش یافته اما خوشبختانه در خطر انقراض قرار ندارد.

مردم سرزمینی که در کنار انها زندگی می کنند همه روزه شاهد وارد امدن اسیب های شدید به اتومبیل های خود هستند.

مطالعه روی گونه‌ای از طوطی بومی منطقه نیوزیلند نشان می‌دهد مهارت عجیب این پرنده در باز کردن قفل ظرف‌های غذا اتفاقی نیست بلکه این طوطی با دقت و حوصله یک شطرنج‌باز این مراحل را برنامه‌ریزی کرده است.
محبوبه عمیدی: این طوطی زیبا که بومی منطقه نیوزیلند است شهرتش را مدیون مهارت عجیبی است که در باز کردن انواع قفل‌های ساده و سرقت مواد غذایی دارد. مطالعات نشان می‌دهند حتی قفل‌های به مراتب پیچیده‌تر هم نمی‌توانند این پرنده زیرک را از رسیدن به غذای مورد نظرش بازدارند.
به گزارش نیوساینتیست، هیرومیتسو میاتا از دانشگاه کیوتو در ژاپن آزمون‌هایی را انجام داده که نشان می‌دهد این طوطی‌ها قادرند برای بازکردن انواع قفل‌ها برنامه‌ریزی کنند و مرحله‌به‌مرحله پیش بروند. در اولین مرحله طوطی توانست ظرف غذایی را که با سه قفل ساده چفت شده بود، باز کند.
میاتا آزمون مرحله دوم را پیچیده‌تر انتخاب کرد. در این مرحله دو قفل که یکی دیگری را پوشانده بود برای ظرف غذا استفاده شدند. طوطی می‌بایست چفت اول را باز کند، کنار بزند و قفل دوم را بازکند. این مرحله زمان‌بر بود اما در نهایت طوطی می‌توانست به غذای مورد علاقه‌اش برسد.
تکرار این مراحل نشان می‌داد اگر پیش از بستن قفل‌ها امکان تماشا و بررسی آنها به طوطی داده شود، این پرنده به زمان کوتاه‌تری برای باز کردن قفل‌ها نیاز خواهد داشت. این مطالعه نشان می‌دهد پرندگان هم می‌توانند برای حل یک مسئله برنامه‌ریزی کنند و قدم‌به‌قدم پیش بروند. پیش از این گمان می‌شد این موفقیت‌ها اتفاقی هستند.

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top