1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

پروت لت مکزیکی Mexican Parrotlet

پروت لت مکزیکی MEXICAN PARROTLET با نام علمی Forpus cyanopygius هم چنین با عناوین پروت لت فیروزه ای، پروت لت سونورا و هم چنین پروت لت گریسون مشهور می باشد.

این طوطی زیبا دارای بدنی به طول ۱۳ سانتی متر و وزن تقریبی ۳۰ گرم می باشد و دارای ۳ نژاد : F.c. cyanopygius, F.c. pallidus, F.c. insularis می باشد.

در نژاد F.c. cyanopygius : طوطی نر به طور کلی دارای بدنی سبز رنگ می باشد و سطح پائینی پشت، کمر و زیر بال به رنگ آبی/فیروزه ای دیده می شود. پرهای ثانویه در لبه ها به رنگ آبی دیده می شوند. منقار به رنگ استخوانی دیده می شود و چشم ها قهوه ای می باشند. طوطی ماده در نقاطی که طوطی نر به رنگ آبی است به رنگ زرد/سبز دیده می شود.

در نژاد F.c. pallidus: هر دو جنس نر و ماده دارای بدنی تیره تر از گونه ی قبل می باشند.

در نژاد F.c. insularis: طوطی نر در سطح رویی بدنش به رنگ سبز تیره تری می باشد و در سطح زیرین به رنگ سبز/ آبی دیده می شود. هم چنین در ناحیه کمر و پشت به رنگ آبی تیره تری دیده می شود. طوطی ماده مشابه نژاد cyanopygius است با این تفاوت که سطح رویی بدن به رنگ سبز تیره تری دیده می شود.

اطلاعات بیشتر:

طوطی Forpus، همچنین به عنوان parrotlets شناخته می شود،طوطيهايي پر جنب و جوش و با رنگها و موتاسیون هاي متنوع هستند.

شباهت زيادي كه با Lovebird ها دارند اما محل زندگي آنها باهم متفاوت و در قاره اي ديگر است.

لاوبردها در آفريقا و ماداگاسكار يافت ميشوند ولي طوطيهاي خانواده Forpus در آمريكاي جنوبي و كشورهايي همچون مكزيك-ونزوئلا-كلمبيا-پرو-پاناما-اكوادور و مناطق ديگر آمازون زندگي ميكنند.

در طوطی های Forpus نر و ماده از نظر ظاهر باهم متفاوت هستند. نرها دارای رنگ تا حدودی مات و کدر هستند اما خط آبی درخشانی در بال و چشم خود دارند. ماده ها دارای رنگ های روشن بوده و رنگ آبی در بالهای خود ندارد. ممکن است بعضی ماده ها رنگ آبی را بر روی چشم داشته باشند. این مشخصات ظاهری در بعضی از گونه های parrotlet استثنا است اما معمولا به آسانی می توان نر و ماده را از همدیگر تشخیص داد.

این طوطی ها اگر از جوجگي توسط انسان بزرگ شوند طوطيهايي بسيار بازيگوش و نسبت به صاحب خود حساس و وابسته هستند.همچنين توانايي يادگيري آموزشهاي مختلف توسط انسان را نيز دارند.قدرت تقليد حرف زدن آنها در حد ضعيف است.

در طبيعت نوع نر موقع جفت يابي بسيار پرخاشگر ميشود به طوريكه ميتواند به همنوعان خود آسيب جدي برساند.

گونه های طوطی Forpus عبارتند از:

Mexican parrotlet
Green-rumped parrotlet
Blue-winged parrotlet
Spectacled parrotlet
Dusky-billed parrotlet
Pacific parrotlet
Yellow-faced parrotlet

Mexican Parrotlet


 

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top