1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

طوطی شب Night Parrot

Night Parrot

Geopsittacus occidentalis

Western Ground Parrot

Pezoporus flaviventris

طوطی شب NIGHT PARROT با نام علمی Pezoporus occidentalis هم چنین با عناوین طوطی اسپینیفکس و هم چنین طوطی شبانه زمین نیز شناخته شده است. طول بدن طوطی شب ۲۳ سانتی متر و وزن تقریبی آن در دسترس نمی باشد. این طوطی تنها دارای یک نژاد می باشد .

بزرگسالان دارای بدنی سبز – زرد رنگ با لکه هایی به رنگ های قهوه ای تیره ، مشکی و زرد می باشند. جلوی گردن ، سینه و پهلو ها به رنگ سیاه و زرد روشن می باشند . ناحیه ی شکم و پرهای زیرین به رنگ زرد می باشند . در پرهای پروازی در زیر بال نوار زرد کم رنگی تشکیل شده است. دم به نرگ قهوه ای تیره با نقاط زرد محدودی دیده می شود. منقار به رنگ خاکستری – قهوه ای است و چشم ها سیاه رنگ می باشند.

طوطی شب با نام علمی Geopsittacus occidentalis یک طوطی کوچک با دمی گسترده می باشد که بومی شمال و مناطق داخلی استرالیا می باشد.

طوطی شب مرموز دارای فعالیت های شبانه ( بیداری و فعالیت در شب و خواب روز) می باشد و در طبیعت بیشتر وقت خود را روی زمین صرف می کند و فقط زمانی پرواز می کند که وحشت زده و یا در جستجوی منبع آب باشد.

طول بدن طوطی شب به طور متوسط ۲۳ سانتی متر می باشد ، پرها عمدتا به رنگ زرد مایل به سبز می باشند و لکه لکه های قهوه ای ، سیاه و زرد در بدنش بسیار زیاد نشانه گذاری شده اند. بخش زیرین شکم و دم زرد رنگ است و یک نوار زرد رنگ پریده در وسط بال وجود دارد. طوطی شب در ظاهر شبیه به باجریگار است با این تفاوت که جثه ی بزرگتر و دم کوتاه تری دارد.

اولین بار طوطی شب در سال ۱۹۷۹ توسط پرنده شناسی به نام پارکر در شمال استرالیای جنوبی کشف گردید که البته در آن زمان جمعیت این طوطی بسیار کم بود.

دوره ی پرورش و تکثیر این طوطی عمدتا ناشناخته است و اعتقاد بر این است که به میزان مواد غذایی بستگی دارد. آنها اغلب لانه ی خود را در حفره ای درون چمن های انبوه به طول ۲۵ سانتی متر و قطر ۸ سانتی متر می سازند . کف لانه را با برگ های چمن و ساقه هایش می پوشانند و عمدتا طوطی شب ۴-۵ تخم می گذارد . این طوطی به صورت پرورشی ناشناخته است و به صورت بسیار نادر در چند مورد دیده شده که طول عمر آنها در اسارت بسیار کوتاه خواهد بود.

این گونه طوطی از سال 1979 به بعد به ندرت دیده شده است.

اخیرا یک طبیعت شناس استرالیایی مدعی شده که توانسته است از نمونه های زنده گونه ای از طوطی موسوم به طوطی شب در منطقه غرب کوئینزلند استرالیا فیلم و عکس تهیه کند.

یک طبیعت شناس بنام جان یانگ قصد دارد عکس ها و 17 ثانیه فیلم خود از گونه نادری از طوطیسانان بنام طوطی شب که در ماه می میلادی گرفته شده است را روز چهارشنبه(92/4/12) در موزه کوئینزلند استرالیا و در جمع کارشناسان به معرض نمایش بگذارد. به گفته وی؛ او 600 فریم عکس از این گونه پرنده گرفته و شکی در اینکه این پرنده ها، همان طوطی های شب هستند وجود ندارد.

کشف این طوطی برای اولین بار به حدود 150 سال پیش باز می گردد. تا پیش از این جمعیت این نوع طوطی در سراسر استرالیا کمتر از 150 عدد تخمین زده می شد. آخرین نمونه زنده این پرنده در سال 1912 در منطقه نیکول اسپرینگ استرالیا صید شده بود. این گونه از طوطی ها به اجتناب از رویت شدن معروفند و از آن زمان تا کنون به جز تعداد انگشت شماری گزارش از رویت آنها و کشف چند نمونه مرده، مورد دیگری گزارش نشده است. آخرین بار در سال 2006 یک زن بی خانمان استرالیایی یک نمونه مرده از این پرنده را در پارک ملی دیامانتینا در کوئینزلند یافت. یک زوج زیست شناس هم در سال 2005 مدعی شدند که تعدادی از این گونه را در چاهی در پیلبارا در غرب استرالیا دیده اند اما آنها موفق به گرفتن عکس یا فیلم از این پرنده ها نشده بودند.

از جمله مشخصات طوطی شب؛ دم کوتاه، رنگ زرد مایل به سبز که تاحدودی یادآور باجریگارهای وحشی است، می باشد. علاقه آنها به تاریکی شب مشخصه دیگر آنهاست. این نوع طوطی یکی از تنها 5 گونه طوطی زمین-سکنی محسوب می شود که دوست دارد زمان زیادی را روی زمین بگذرانند. این نوع طوطی در ارتفاع پائین همسطح با پوشش گیاهی علفزارها پرواز می کند و پرواز بی صدایی دارد.

طوطی شب نزدیکترین خویشاوند گونه دیگری از طوطی های زمین-سکنی موسوم به کاکاپو در نیوزلند است.

Night-Parrot


 

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top