1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

نگهداری کاسکو شناخت و تربیت

کاسکو ( طوطی خاکستری ) : سرما دشمن جوجه کاسکو است.
طوطی خاکستری آفریقایی ( کاسکو ) یکی از با هوشترین و دوست داشتنی ترین پرندگان خانگی محسوب میشود. در بسیاری از کتابها و مقالاتی که در مورد کاسکو نوشته شده هوش و قوه تشخیص او در حد یک کودک سه یا چهار ساله تخمین زده شده است. توانایی یادگیری ، سخنگویی و برقراری ارتباط کاسکو با انسان واقعا شگفت انگیز میباشد و شاید به همین دلیل یکی از محبوب ترین حیوانات خانگی و حتی به عنوان یک عضو خانواده محسوب میشود. شاید زمانی که یک جوجه کاسکو را در یک پرنده فروشی برای اولین بار ببینید ، و برای نزدیک شدن به او از فاصله چند متری دچار مشکل شوید ، آنگاه قبول کردن مطالب ذکر شده در موردش کمی سخت باشد اما تمامی کسانی که این موجود شگفت انگیز را حتی برای مدتی کوتاه در خانه نگهداری کرده اند مطالب گفته شده را تأیید میکنند. محل زندگی کاسکو جنگلهای آفریقا است و عموما هوای گرم و معتدل همراه با رطوبت را دوست دارند .
سرما دشمن جوجه کاسکو است ( حتی برای یک لحظه )

- کاسکو پرنده ای به لحاظ رفتاری حساس و بسیار باهوش است .
- بعد از مدت کوتاهی با انسان ارتباط نزدیک برقرار میکند و تنهایی را دوست ندارد .

سرعت یادگیری کلمات،حرکات وعبارات یاجملاتی که کاسکو پس از یادگیری می تواند در حافظه خود نگه دارد بهترین معیار برای تعیین هوش کاسکو است .در واقع تا زمانیکه یک کاسکو به درستی اهلی و مورد آموزش قرار نگرفته  نمیتوان در مورد هوش آن  اظهار نظر کرد. تنها در صورتیکه کاسکوی شما پس از اهلی شدن به آموزشهای سخنگویی پاسخ دهد میتوان فهمید به چه میزان باهوش است ، در نتیجه به هیچ عنوان نمیتوان از روی شکل ظاهری ، رنگ ، درشتی یا ریز بودن یا فاکتورهای دیگر جسمانی هوش کاسکو را تشخیص داد .

اگر کاسکویی رنگ تیره یا روشنتری نسبت به بقیه کاسکوها دارد به هیچ وجه نشانه با هوش و کم هوش بودن آن نیست. همچنین خالهای قرمز روی بدن برخی کاسکوها فقط به علت جهش ژنتیکی بوده و هیچ ربطی به هوش پرنده ندارد و حتی اگر تمام بدن پرنده قرمز باشد در هوش آن هیچ تاثیری ندارد و فقط به علت کمیابی و از دید برخی دوستان به دلیل زیبایی بیشتر و خاص بودن دارای ارزش بیشتری است. به همین علت است که قیمت آن بیشتر از کاسکوهای معمولی است .به طور مثال یکی از دوستان که در یکی از سایت های خارجی آمازون بال نارجی به رنگ زرد دیده بود فقط به علت خاص بودن آن حاضر بود به چیزی همانند آن دو میلیون تومان پول دهد.
در مورد کوچک یابزرگ بودن جثه ی کاسکو ها می توان گفت که بستگی به آن دارد که کاسکوی مورد نظر برای کدام منطقه از جنگل های آفریقا باشد و از کدام منطقه صید شده باشد .در برخی از مناطق آفریقا غذا زیاد و در برخی مناطق آفریقا غذا بسیار کم یافت می شود.احتمالا به دلیل آنکه کاسکو های هر منطقه سالهای سال در چنان مناطقی زندگی کرده و با شرایط محیطی آن مناطق تطابق یافته اند، کوچکی یا بزرگی جثه به صورت یک صفت بافت ژنتیکی آنها در آمده و لذاکاسکو های مناطق مختلف جثه هایی دارند که بزرگی و کوچکی آنها مادرزادی است.البته اگر کاسکوهای با جثه ی کوچک از جوجگی به خوبی تغذیه شوند ، دارای جثه  بزرگتری خواهند شد. سوال دیگری که فکر بسیاری از دوستداران این پرنده را مشغول کرده است این است که آیا تفاوتی بین هوش و سخنگویی کاسکوی دم شرابی ودم قرمز وجود دارد؟هیچ تفاوتی در هوش و یادگیری کاسکوی دم شرابی و دم قرمز وجود ندارد وتجربه ثابت کرده که کاسکو های دم شرابی سریعتر از کاسکوهای دم قرمز شروع به حرف زدن میکنند.کاسکو های دم قرمز از بدو تولد تا دوازده الی هجده ماهگی طول میکشد که هنجره شان تکامل یافته و قدرت سخنگویی پیدا کنند. در حالی که  در کاسکو های دم شرابی و طوطی های آمازون دوره  تکامل هنجره بین شش الی دوازده ماهگی است و پس از آن پرنده به آموزش سخنگویی جواب میدهد. پس اگر جوجه  چشم سیاه در خانه دارید عجله زیادی برای سخنگو شدن آن نداشته باشید.پس هوش کاسکو های دم قرمز و دم شرابی به یک میزان است و هم در کاسکوهای دم قرمز و هم در دم شرابی ها کاسکوهایی با هوش بالا یا با هوش کم یافت می شود و این ربطی به نژاد آنها ندارد.فقط  کاسکوهای دم شرابی اندکی تهاجمی تر از دم قرمزها هستند.سوال دیگری که در مورد هوش کاسکوها مطرح است این است که آیا با افزایش سن کاسکو هوش آن کم می شود؟ یعنی اگر جوجه کاسکوها به بلوغ برسند دیگر قدرت یادگیری ندارند؟

سن کاسکو هیچ ربطی به هوش آن ندارد ولی به علت اینکه کاسکوی چشم زرد (بالای هفت سال) به سن جفتگیری رسیده ودر طلب جفت ولانه سازی است به آموزش های شما کمتر توجه کرده و چندان علاقه ای به بازی کردن و گوش دادن به آموزش های شما را ندارد. همچنین کاسکوهای چشم زرد وحشی به علت اینکه مدت های زیادی را در طبیعت بوده اند(تا سن هفت الی چهل یا پنجاه سالگی) و به زندگی در حیات وحش عادت کرده اند ، سختتر از جوجه ها و کاسکوهای جوان چشم سفید اهلی میشوند. البته این به آن معنی نیست که آنها هیچ وقت اهلی نشده و یا سخنگو نمی شوند ، ولی آموزش آنها زمان زیاد وانرژی زیادتری را نسبت به آموزش جوجه ها و کاسکوهای  چشم سفید طلب می کند .
مطالب ذکر شده در این سایت بر اساس تجربه و کاملا منطبق با مطالب کتابهای مربوط به کاسکو میباشد .

منبع: این مطلب توسط یکی از مدیران انجمن منقارکج ها نوشته شده و هنوز توسط امید شایگان تایید نشده 

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top