1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

چگونگی رام کردن کاسکو

worldparrot

چگونگی رام کردن کاسکو

مطالبی را که در ذیل مطالعه می فرمایید، صرفا نظرات شخصی اینجانب "دکتر کیهان کاشانچی لنگرودی" می باشد که براساس تجربیات شخصی و با توجه به مباحث علمی مطرح شده است. ضمن اینکه تمامی نظرات سایر دوستان برایم محترم می باشد.

باید به این نکته توجه داشت که هرچه طوطی که شما آنرا می خرید از لحاظ سنی کوچکتر باشد، سریعتر هم رام می شود. طوطی ها به لحاظ اینکه پرندگانی به شدت عاطفی و اجتمایی هستند، معمولا پس از مدتی خود به خود رام می شوند. ولی مهمترین نکته در رام کردن طوطیها صبر و تحمل است. هیچگاه طوطی با زور و تهدید رام نمی شود و می بایست پروسه رام شدن را طی نماید. البته زمان لازم برای رام شدن مشخص نمی باشد و می تواند از چند روز تا چند ماه هم طول بکشد.

هیچگاه کاسکوی خود را نزد کسانی که ادعا می کنند حرفه ای هستند و طی مدت زمان کوتاهی پرنده شما را رام می کنند، نسپارید.

بطور کلی مراحل رام کردن کاسو به صورت ذیل می باشد. البته در اینجا می بایست به این نکته اشاره نمایم که این روش کاملا بر اساس تجربیات شخصی خودم می باشد که البته می تواند اشتباه هم باشد:

1) از همان ابتدا کاسکوی خریداری شده را در قفسی بگذارید که قصد دارید مدتها طوطی خود را در آن نگهداری نمایید. یعنی پس از مدتی این تصمیم را نگیرید که قفس بزرگتر یا زیباتر و یا بهتری را خریداری کنید و پرنده را بخواهید به اصطلاح قفس به قفس نمایید.

2) قبل از خریداری کاسکو، محل دقیق نگهداری طوطی خود را مشخص نمایید و در صورت لزوم قبلا با تمامی افراد خانه یا محل کار خود، مشورت نمایید، زیرا می بایست در طول دوره رام نمودن، تا حد امکان از تغییر محل قفس، پرهیز نمایید. بهترین محل برای نگهداری کاسکو در سه کنج خانه می باشد به صورتیکه دو طرف حیوان دیوار باشد و تسلط کامل به فضای مقابل خود را داشته باشد. همچنین تا حد امکان می بایست از وسایل صوتی و تصویری فاصله داشته باشد و در محل کوران هوا یا در کنار وسایل گرمایشی مانند بخاری نباشد.

3) در ابتدا در حدود 2 تا 3 هفته به طوطی خود کاری نداشته باشید و بگذارید کاسکو کاملا با محیط خانه، صداها و افرادی که در آن محل زندگی می کنند، آشنا شود. در طول این مرحله هیچگاه بدون دلیل به قفس طوطی خود نزدیک نشوید. در مقابل بسیار دقت نمایید که طوطی شما از چه مواد غذایی لذت می برد. سپس می توانید وارد مرحله بعدی شوید.

4) در این مرحله همیشه به یاد داشته باشید که ظرف غذای پرنده را نیمه پر نمایید تا تعداد مراجعه شما به کنار پرنده زیاد شود و کاسکو به این نکته پی ببرد که این شما هستید که به او غذا می رساند. سعی کنید همیش یک نفر به طوطی باید رسیدگی کند و به این نکته حتما توجه داشته باشید که هیچ وقت به طور مستقیم به طوطی خود نزدیک نشوید و سعی کنید از کناره ها به قفس آن نزدیک شوید. همچنین مواد غذایی که خیلی دوست می دارد را هیچ وقت به طور کامل در اختیارش قرار ندهید. بطور مثال اگر می خواهید به طوطی خود سیب بدهید، آنرا به قطعات کوچکتری تقصیم نمایید و در فواصل زمانی مشخصی به او بدهید. این اعمال را تا زمانی انجام دهید که طوطی شما از نزدیک شدن شما به قفسش قار نکشد. البته این پروسه هم زمان مشخصی ندارد و بستگی به طوطی شما و وقتی که شما برای پرنده خود می گذارید دارد. گاهی یک هفته و گاهی یک الی دو ماه هم طول می کشد سپس می توانید وارد مرحله بعدی شوید.

5) در این مرحله می بایست تلاش نمایید تا کاسکوی شما از دستتان غذا دریافت نماید. شما می توانید مواد غذایی مورد علاقه طوطیتان را(مانند بادام زمینی خام) از لای میله های قفس به سمت طوطی ببرید. ممکن است آنرا بگیرد و سپس پرتاب نماید. ولی شما دوباره پس از مدتی این عمل را انجام دهید. همچنین شما می توانید پس از اینکه کاسکویتان تخمه صبحش را خورد، دیگر ظرفش را تا غروب پر ننماید و سپس در ابتدا دانه دانه داخل ظرفش تخمه بریزید و خود کنار قفسش بمانید تا ترسش بریزد و شروع به خوردن تخمه ها نماید. در روزهای بعدی می توانید تخمه را به سمت طوطی بگیرید و دیگر داخل ظرف غذایش نریزید تا زمانیکه طوطی شما از دستتان تخمه را بگیرد. این مرحله معمولا زیاد طول نمی کشد و نهایتا ظرف 1 تا 2 هفته طوطی کاملا از دستان غذا را می گیرد. در این زمان طوطی شما تا حد بسیار زیادی رام شده است ولی تا زمان خاراندن سر حیوان و یا بیرون آوردن آن از قفس فاصله زمانی زیادی دارید که می بایست با حوصله و صرف زمان، خود به خود اتفاق بیافتد.

معمولا پس از گذشت یک ماه از مرحله گرفتن غذا توسط طوطی از دست شما، می توانید با آب پاش طوطی خود را حمام بدهید و در مراحل بعدی آنرا به حمام ببرید.

در طول این مراحل می بایست با طوطی خود صحبت نمایید تا با صدای شما آشنا شود و بهتر با شما ارتباط برقرار نماید. هیچگاه حرکتی که موجب ترس حیوان از شما بشود را انجام ندهید یا تا حد امکان کمتر انجام دهید مانند تعویض زیر قفس طوطی و استفاده از جاروبرقی و یا وسیله ای را یکباره نزدیک طوطی ننمایید مانند اسباب بازی، بلکه آنرا به تدریج به طوطی نشان داده و سپس وارد قفس نمایید. البته شدیدا تاکید می نمایم که در طول دوره رام نمودن کاسکو به هیچ وجه دستتان را داخل قفس پرنده ننمایید. در نتیجه طوطی شما در دوره تربیت نیازی به اسباب بازی ندارد.

اگر قصد دارید پرنده خود را در آینده از قفس بیرون بیاورید، از فروشنده بخواهید در همان ابتدا پرهایش را بزند تا زمانیکه پرنده تازه رام شده است مجبور به این عمل نشوید. همینطور در مورد عمل واکسیناسیون. هیچگاه این اعمال را خودتان بر روی پرنده خودتان انجام ندهید، زیرا ممکن است باعث ترسیدن کاسکوی شما از خودتان گردد.

(سخن مدیرت سایت منقارکج ها: اصلا واکسیناسیون انجام ندهید)

7) برای بیرون آوردن کاسکویتان از قفس پس از اینکه کاملا در قفس به شما عادت کرد، ابتدا درب بالایی قفس را(در صورت وجود) باز نمایید تا طوطی از قفس خارج شود. در این مرحله تا حد امکان از گرفتن حیوان و اینکه بخواهید به زور پرنده خود را وارد قفس نمایید، جدا بپرهیزید. معمولا خود طوطی پس از مدتی جهت آب و یا غذا خوردن و حتی استراحت نمودن داخل قفس خود می شود.


 

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top