1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer
 • اطلاعات - آموزش - مشاوره
 • فروش انواع طوطی های خاص
 • در بهترین شرایط سن و سلامت
 • پرنده فروشی تخصصی طوطی سانان دنیای منقارکج ها
 • مکمل ها و غذاهای آماده تقویتی و تشویقی از برترین برندها
 • بزرگترین مرکز پخش انواع قفس های وارداتی برای طوطی ها
 • انواع لوازم جانبی - تجهیزات قفس و محصولات آموزشی
 • متنوع ترین مجموعه اسباب بازی های وارداتی معتبر برای طو
 • داروها و ساپلمنت های ضروری بهترین اکسپایر
اطلاعات - آموزش - مشاوره

اطلاعات - آموزش - مشاوره

فروش انواع طوطی های خاص

فروش انواع طوطی های خاص

در بهترین شرایط سن و سلامت

در بهترین شرایط سن و سلامت

پرنده فروشی تخصصی طوطی سانان دنیای منقارکج ها

پرنده فروشی تخصصی طوطی سانان دنیای منقارکج ها

مکمل ها و غذاهای آماده تقویتی و تشویقی از برترین برندها

مکمل ها و غذاهای آماده تقویتی و تشویقی از برترین برندها

بزرگترین مرکز پخش انواع قفس های وارداتی برای طوطی ها

بزرگترین مرکز پخش انواع قفس های وارداتی برای طوطی ها

انواع لوازم جانبی - تجهیزات قفس و محصولات آموزشی

انواع لوازم جانبی - تجهیزات قفس و محصولات آموزشی

متنوع ترین مجموعه اسباب بازی های وارداتی معتبر برای طوطی سانان

متنوع ترین مجموعه اسباب بازی های وارداتی معتبر برای طوطی سانان

داروها و ساپلمنت های ضروری بهترین اکسپایر

داروها و ساپلمنت های ضروری بهترین اکسپایر

پاراکیت دم دراز Long-tailed Parakeet

Long-tailed Parakeet

Psittacula longicauda

پاراکیت دم دراز

این پرنده با نام علمی Psittacula longicauda و نام انگلیسی Longtailed Parakeet مشهور است. سایر نامهای رایج آن عبارتند از
Red-cheeked Parakeet, Malayan Long-tailed or Red-cheeked Parakeet (P.l. longicauda), Andaman Long-tailed or Red-cheeked Parakeet (P.l. tytleri), Nicobar Long-tailed or Red-cheeked Parakeet (P.l. nicobarica)

پراکنش :
بومی اندونزی و جزایر اطراف آن است.

مشخصات ظاهری:
اندازه جثه پرنده از نوک تا دم 42 سانتیمتر و وزن اش حدود 125 گرم است.
زیر گونه P.l. longicauda: در پرنده نر خط حد فاصل بین دو چشم و منقار آبی مایل به سیاه،اطراف چشم و گونه صورتی گلسرخی، چانه(زیر منقار) به رنگ سیاه و منقار بالایی به رنگ قرمز است. در پرنده ماده رنگ صورتی گلسرخی و خط فاصله چشمها کم رنگ تر از پرنده نر است و چانه به جای سیاه سبز تیره و رنگ منقار بالایی و پائینی تیره است.
زیر گونه P.l. defontainei: نر و ماده مانند زیر گونه بالایی است با این تفاوت که ناحیه تاج بر روی سر مایل به زرد است.
زیر گونه P.l. modesta: رنگ صورت به جای صورتی، قرمز تیره است. اندازه جثه اش هم بزرگتر است. رنگ تاج در پرنده ماده سبز مایل به قهوه ای است . پوشپرهای قرمز رنگ روی گوش دارای خطوط آبی رنگ است.
زیرگونه P.l. tytleri: پشت گردن در پرنده نر زرد مایل به سبز است. خطوط مرکزی روی پرهای دم سبز مایل به آبی با راههای زرد مایل به سبز است. در پرنده ماده ناحیه تاج سبز براق، اطراف آن قرمز-صورتی و پوشپرهای گوش قرمز است.

عادات و رفتار:
کمتر به عنوان پرنده خانگی نگهداری می شود، به علت رژیم غذایی خاص مراقبت ویژه می طلبد(در مورد توانایی تقلید صدای این پرنده مطلب مستندی یافت نشد)

تغذیه: دانه گیاهانی مانند کافور، دیلنیا، پاپایا و ... و انواع میوه ها را میخورد.

تولید مثل: 2 الی 4 تخم گذاشته و حدود 23 تا 24 روز بر روی تخم ها می خوابد جوجه ها بعد از 7 هفته آشیانه را ترک می کند.

اطلاعات بیشتر:

نام علمی: Psittacula longicauda

سایر نام ها: Long-tailed Paroquet, Longtailed Paroquet, Malayan Long-tailed Parroquet, Red-cheeked Paroquet, Pink-cheeked Parakeet, Red-cheeked Parakeet, Malaccan Red-cheeked Parakeet, Malayan Red-cheeked Parakeet.

زیرگونه و توزیع جغرافیایی: 5زیرگونه شناخته شده تابحال از این پرنده به ثبت رسیده است. محدوده توزیع جغرافیایی این پاراكیت در آندامانAndaman( جزایر آندامان قسمتی از مجمع الجزایر هند در خلیج بنگال هستند كه بین شبه جزیره هند از سمت غرب و برمه از سمت شمال و شرق ، قرار گرفته اند.) ، نیكوبار، جزایر كوكوس تا جزیره مالزی، سنگاپور، برونئی، سوماترا، مجمع الجزایر ریو، نیاس، كاریماتا قرار دارد.

اندازه طول نر این پاراكیت:طول متوسط 41 تا 42 سانتی متر است( طول پرهای مركزی دم حدود 25 سانتی متر است). ماده 25 سانتی متر طولش است و با طول دم كوتاهتر


شكل ظاهری نر و ماده متفاوت از یكدیگر است.تاج نرها سبزرنگ، گردن و پشت گردن پرنده به رنگ صورتی- قرمز،نوار سیاهرنگی از یك چشم به چشم دیگر پرنده كشیده شده و در گردن پرنده هم نوار سیاهرنگی در دو طرف گسترده شده، قسمت های بالاتر كمر پرنده آبی- سبز كمرنگ و در قسمت پایینتر كمر و به سمت بالهای شانه سبزتر است. قسمت های مركزی دم آبی تیره، زیر گلو، قفسه سینه، شكم پرنده به رنگ زرد كمرنگ و در قسمت ران و پایین شكم پرنده به رنگ سبز است.

پاراكیت دم بلند ماده: بخش های بالایی بدن پرنده به رنگ سبز یكدست، ناحیه صورت پرنده ، گوش ها و ابروی پرتقالی رنگ، و گردن و عقب گردن پرنده سبزررنگ است.سبیل پرنده به رنگ سبز تیره است.بخش های زیرین بنده پرنده به رنگ زرد- سبز است و پرهای دم حدود 10 سانتیمتر كوتاه تر از پاراكیت نر است.

پاراكیت دم بلند نابالغ: عمدتا دمی كوتاه تر داشته و رنگ بدنش سبز و فاقد رنگ قرمز در ناحیه گونه است و هرچه پرنده نابالغ رشد میكند رنگ قرمز بر روی گونه ها بیشتر نمایان می شود

این پرندگان در جنگل ها ، اطراف مرداب ها و مناطق مانگرو mangrove دیده می شوند البته گاهی در حومه باغات و مزارع هم به چشم میخورند.اغلب در دسته های بالای 20 تایی هستند و گاهی این پاراكیت ها را در تعدادی بیش از 800 عدد در حال جستجو و یافتن غذا می توان مشاهده كرد.پاراكیت دم بلند مدام در حال حركت است و بسرعت از درختی به درخت دیگر پرواز میكند و در شاخ و برگ ها، خود را پنهان می نماید.

بسیاری از زیستگاه هایی كه این پرنده در آنجا عادت به زیست داشته است، در طول سالهای اخیر نابود شده است و بسیاری از این پرندگان گرفتار تجارت طوطی ها شده اند و برای اسارت صید می شوند ، جمعیت این پرنده هرچند در مناطقی كه بومی آن است هنوز چشمگیر است اما بطوركلی این پاراكیت از جمله طوطی های نزدیك به مرز خطر انقراض است.

فصل جفت گیری در فوریه و تا جولای است. لانه پرنده معمولا در حفره های درختان توخالی است و تعداد تخم ها بین 2-3 عدد است.


این پاراكیت بعنوان طوطی در رده سر و صدای متوسط تا پر سر و صدا شناخته می شود. این طوطی در اسارت خجالتی بوده ولی كم كم با صاحبش اخت می شود. در طبیعت اغلب این پاراكیت مثل برخی طوطی ها عادت به آب بازی و حمام ندارد اما گاهی به صورت تعمدی زیر باران می ماند. آنها از ساییدن و جویدن شاخه های تازه بسیار لذت می برند.

جوجه گیری از این پرنده در اسارت بسیار به ندرت اتفاق می افتد. مشكل اصلی در جفت گیری و جوجه گیری آنها در اسارت این است كه اغلب جفت زدن این پرندگان در اسارت بسیار سخت است و حتی اگر پاراكیت های دم بلند یكدیگر را به صورت جفت بپذیرند و تخم گذاری صورت گیرد ،زنده نگهداشتن و بقاء جوجه ها بسیار سخت روی می دهد و معمولا جوجه ها از بین می روند. مرگ ناگهانی و بدون علت جوجه ها رو عمدتا به دلایلی همچون استرس، تغذیه و حمله پاراكیت نر به ماده و ... نسبت می دهند.علاوه بر اینها این پرنده بسیار به تغییرات دمایی و پایین آمدن دما حساس است. این پرنده نباید در دمایی كمتر از 24°C قرار گیرد.

البته محل زندگی این پرنده در اسارت می بایست در جایی آرام باشد و قفس باید طوری باشد كه امكان تحرك و فعالیت برای پرنده وجود داشته باشد.این پاراكیت كمتر از سایر اقوام خویش(پاراكیت های دیگر) مورد رغبت برای نگهداری است و كمتر بعنوان pet خانگی مورد مقبول واقع میشود. به هرحال در اسارت باید در نظر داشت كه به جویدن چوب بسیار علاقه دارد و پرنده نسبتا حسودی است و ممكن است به سایر اعضای خانواده یا حیوانات دیگری كه درخانه هستند حسادت كند و می بایست برای پیشگیری از حسادتش، دایره روابط این پاراكیت را بجز با صاحبش با دیگران هم گسترش داد.

رژیم غذایی پرنده در اسارت باید حاوی مخلوطی از دانه ها ، مواد معدنی و آلی ، دانه قناری، ارزن، جو، گندم سیاه، سبزیجات، هویج، فلفل، خیار، سیب، گلابی، انجیر، گریفروت، جوانه ها و غیره  باشد

Long-tailed Parakeet


فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top