1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer
 • اطلاعات - آموزش - مشاوره
 • فروش انواع طوطی های خاص
 • در بهترین شرایط سن و سلامت
 • پرنده فروشی تخصصی طوطی سانان دنیای منقارکج ها
 • مکمل ها و غذاهای آماده تقویتی و تشویقی از برترین برندها
 • بزرگترین مرکز پخش انواع قفس های وارداتی برای طوطی ها
 • انواع لوازم جانبی - تجهیزات قفس و محصولات آموزشی
 • متنوع ترین مجموعه اسباب بازی های وارداتی معتبر برای طو
 • داروها و ساپلمنت های ضروری بهترین اکسپایر
اطلاعات - آموزش - مشاوره

اطلاعات - آموزش - مشاوره

فروش انواع طوطی های خاص

فروش انواع طوطی های خاص

در بهترین شرایط سن و سلامت

در بهترین شرایط سن و سلامت

پرنده فروشی تخصصی طوطی سانان دنیای منقارکج ها

پرنده فروشی تخصصی طوطی سانان دنیای منقارکج ها

مکمل ها و غذاهای آماده تقویتی و تشویقی از برترین برندها

مکمل ها و غذاهای آماده تقویتی و تشویقی از برترین برندها

بزرگترین مرکز پخش انواع قفس های وارداتی برای طوطی ها

بزرگترین مرکز پخش انواع قفس های وارداتی برای طوطی ها

انواع لوازم جانبی - تجهیزات قفس و محصولات آموزشی

انواع لوازم جانبی - تجهیزات قفس و محصولات آموزشی

متنوع ترین مجموعه اسباب بازی های وارداتی معتبر برای طوطی سانان

متنوع ترین مجموعه اسباب بازی های وارداتی معتبر برای طوطی سانان

داروها و ساپلمنت های ضروری بهترین اکسپایر

داروها و ساپلمنت های ضروری بهترین اکسپایر

پرورش جوجه طوطی

اموزش غذا دادن به جوجه انواع طوطی و پرورش جوجه طوطی

نگهداري و تغذيه صحيح جوجه طوطي ها از هر نژاد كه باشند كار ساده اي نخواهد بود و شما اگر تصميم به نگهداري و پرورش يك يا چند جوجه را داريد بايد با دقت اين مطلب را مطالعه کنید.

-طوطيها متعلق به مناطق گرمسيري هستند وبیش از ساير جوجه هاي پرنده هاي ديگر به سرما و جريان باد حساس هستند بهتر است جوجه ای که خود کاملا توانایی غذاخوردن را پیدا کرده تهیه کنید و خطرات و دشواری های این کار را نخرید و ریسک نکنید و با جان این حیوانات زیبا بازی نکنید اما اگر حتما باید خودتان انرا پرورش دهید مثلا جوجه توسط دستگاه از تخم بیرون امده و شما مجبورید طرز صحیح پرورش انرا بدانید پس با دقت بخوانید:

از چه سنی جوجه را نگهداری کنیم:

بهتر است دست کم تا ۴۰ یا ۵۰ روز جوجه ها توسط والدین خود بصورت طبیعی بزرگ شوند و پس از این مدت شما هم وارد عمل شوید و کاملا مجزا جوجه یا جوجه ها را نگهداری کنید و یا در نگهداری و نظافت و تغذیه انها به والدین کمک کنید حتما در سنین ۴۰ روزگی به بعد این کار را انجام دهید که اگر پدر و مادر از دخالت شما در مراحل پرورش خشمگین شدند و جوجه را ترد کردند شما پرورشش را ادامه دهید زیرا در سنین کم تر احتمال اینکه شما موفق به پرورش نشوید و در مراحل حساسی مثل غذا دادن یا... جوجه تلف شود زیاد است

محل نگهداری: جوجه یا جوجه های طوطي را داخل يك جعبه یا باکس قرار دهید از جنسی مثل چوب يا مقوا یا شیشه نگهداري كنيد و كف اين جعبه را با خرده هاي خاک اره پر كنيد. دیواره جعبه باید بلند باشد درب بالای جعبه را نباید بپوشانید تا هوای تازه به جوجه دائما برسد.

دما: جوجه ها را بايد در دماي گرم و مناسب قرار دهيد حدود ۳۰ درجه اگر از دستگاه استفاده می کنید لازم نیست رطوبت را بالا ببرید خشکی را هم نباید بالا برد یک دمای معمولی کفایت می کند. گاها در اطاقی که جوجه طوطی هست از دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده کنید

نظافت و بهداشت: از انجا كه فضله جوجه ها به خاطر خوردن مواد نرم معمولا ابكي تر است بايستني است كف جعبه را 2 بار در روز تعويض كنيد تا هميشه تميز بماند کثیف شدن کف جعبه به معنای الوده شدن مخرج پرنده خواهد بود که اصلا بهداشتی نیست و می تواند نتیجه بدی در بر داشته باشد.یا می توانید از دستگاه مراقبت های ویژه جهت نگهداری و پرورش جوجه استفاده کنید این محصول را می توانید در بخش فروش سایت منقارکج ها سفارش دهید.

دور دهان (منقار) پرنده را با دستمال کاغذی کاملا تمیز کنید هر بار که به جوجه غذا می دهید تمیز کنید و اجازه ندهید خوراکی ها دور منقار بمانند تا حد امکان سعی کنید غذا را روی زبان جوجه طوطی بریزید تا زیر زبانش غذا تجمع نکند همچنین اهسته غذا بدهید

تغذيه جوجه ها:استفاده از هر نوع سرلاک انسانی و خوراکی هایی مانند ارد نخودچی و .... را مردود اعلام می کنیم

با کدام رژیم غذایی بهتر است جوجه طوطی را پرورش دهیم؟

شما جهت پرورش جوجه طوطی به پودر سبوس گندم (پودر جوانه گندم) و مخلوط میکس شده میوه جات تازه ای مثل انجیر - توت - انبه احتیاج دارید اگر این میوه ها در دسترس نبودند میوه گرمسیری دیگری را که زود سیاه نشود را جایگزین کنید لازم به ذکر است سیب و موز هم سیاه می شوند و چندان مناسب نیستند

اگر از پودر سبوس گندم (پودر جوانه گندم) نرم شده با اب ولرم یا میوه جاتی که اشاره شد درست بهره ببرید با موفقیت مراحل حساس رشد جوجه طوطی را سپری خواهید کرد.

خرید سرلاک پرورش طوطی: اگر در فروشگاهی سرلاک مخصوص پرورش جوجه طوطی که دارای اکسپایر معتبر باشد مشاهده کردید می توانید تهیه کنید خصوصا اگر در فصلی از سال بودید که میوه جات نابرده در دسترستان نبود این بهترین جایگزین خواهد بود یا شاید بهتر باشد بگوییم پودر جوانه گندم و میکس میوه جات جایگزینی مناسب برای مکمل های اماده در بسته بندی ها خواهند بود

بسته های خارجی سرلاک بسیار عالی هستند اما ما سعی داریم جایگزینی مطمئن برایش به شما معرفی کنیم قبلا مواردی را معرفی کردیم مثل شیره بلال تازه یا...اما همه انها ایراداتی داشتند مثلا شیره بلال تازه بعلت سمی بودن بلال ها در مزارع و وجود انگل هایی در داخل بلال ممکن است در عین حال که مفید است کشنده هم باشد پس بلال تازه را فقط برای مصرف طوطی هایی که خود قادر به غذا خوردن هستند پیشنهاد می کنیم که خیلی مفید و از نظر طوطیان خوشمزه است البته اگر انرا شسته و به میزان کافی بپزید تا هم نرم و هم تمیز شود.

فقط تا اینجای مطلب بروز رسانی شده و ادامه متن دارای شک و تردید است و معتبر نیست

مراحل حساس غذا دادن به جوجه طوطی

اگر از سرلاک اماده استفاده می کنید پس از اطمینان از تاریخ مصرف آب معدنی ولرم را به سرلاک انقدر اضافه کنید نرم شود و به راحتی وارد سرنگ شود سپس به وسیله سرنگ انرا به جوجه خود بدهید هر وعده انقدر کم درست کنید که چیزی باقی نماند تا مجبور نشوید دور بریزید زیرا پسمانده را باید دور ریخت و از مصرف مجدد خودداری کنید. اب معدنی که اضافه می کنید حتما گرم باشد تا جوجه مجبور نشود انرژی خود را صرف گرم کردن کند وقتی غذای وارد شده به چینده دان گرم باشد بهتر هضم خواهد شد و سفت نمی شود. انقدر اب اضافه كنيد و هم بزنيد تا خوب نرم شود و به سادگي داخل سرنگ بزرگي كه از قبل اماده كرده ايد ريخته شود در هنگام غذا دادن به يك يا چند جوجه بدترين كار اين است كه شما عجله كنيد ! بايد اهسته و با حوصله فراوان و با دقت اقدام به غذا دادن كنيد و جوجه بايد بي صبرانه انتظار دريافت غذا را بكشد وقتي مي خواهيد سرنگ را به دهان جوجه نزديك كنيد با يك دست به ارامي از پشت سر جوجه را نگاه داريد تا تعادلش را بهتر حفظ كند (جوجه های خیلی کوچک که هنوز کاملا پر در نیاورده اند) و احتياط كنيد كه انگشت شما زير گلوي پرنده قرار نگيرد چون ممكن است باعث اختلال در غذا خوردن شود و پرنده در اثر وارد شدن غذا به دستگاه تنفسي تلف شود. وقتی جوجه سر خود را با سرعت به بالا و پایین حرکت می دهد یعنی توقع دارد غذا دریافت کند و شما نباید جلوی این تکان خوردن ها و حرکات را بگیرید.

اما رسيدن به اين پاسخ ساده هم مانند بسياري تجربه هاي ديگر وقت و هزينه هاي زيادي در بر داشت اما در نهايت تجريبات گران بها به جا مانده كه انها را به دوست داران طوطي ها تقديم كرده و مي كنم.

اگر جوجه شما خیلی کوچک است باید بدانید که بیشتر امکان خفه شدن در هنگام دریافت غذا دارد. پس در روزهای اول یا حتی هفته های اول بهتر است از سرنگ جهت غذا دادن استفاده کنید اما دقیقا باید به اینصورت باشد:

یک سرنگ متوسط مثلا ۲۰ سی سی انتخاب کنید بعد مقداری شلنگ سرم از داروخانه تهیه کنید به میزان ۱۲ سانتی متر از شلنگ را ببرید و سر انرا کمی داغ کنید تا به خوبی به سرنگ وصل شود و جدا نشود دقت کنید که ممکن است جوجه شما خصوصا اگر نژادی بزرگ جثه باشد کل شلنگ را در هنگام دریافت غذا ببلعد و شما را به دردسر بیندازد ! پس مطمئن شوید که شلنگ سرنگ از سر امپول جدا نخواهد شد.

حال که یک سر شلنگ را داغ کرده و به سرنگ وصل کردید نوبت به سر دیگر می رسد باید انطرف را هم کمی با اتش داغ کنید خیلی کم تا اندازه ای که شلنگ از جایی که بریده اید تیزی اش از بین برود یعنی لبه شلنگ سرم از حالت تیزی در امده و کمی گرد شود تا به دهان پرنده اسیبی نرساند.

هر روز ۲ بار شلنگ سرم و سرنگ خود را تعویض کنید تا الودگی های پسمانده در سرنگ موجب بروز میکروب نشود.

مدتی بعد که پرنده پروبال کامل تری در اورد کم کم می توانید شلنگ را از سر سرنگ بردارید و به اهستگی و با رعایت فاصله های کافی و به میزان کم غذا را در دهان پرنده بریزید تا خود اقدام به خوردن بکند. پس از گذشت چند روز می توانید کاملا سرنگ را کنار گذاشته و فقط با یک قاشق کوچک مناسب غذا را جلوی نوک منقار جوجه بگیرید و خودش اقدام به خوردن می کند.

هیچ گاه زیاد غذا دادن را لطف به جوجه خود ندانید همیشه کم کم غذا بدهید بسیار بهتر از این است که یک بار زیاد بخورد برای همیشه !!

مایع غذای خوراکی داخل سرنگ باید قطره قطره به دهان جوجه وارد شود هیچ گاه دهان پرنده را از غذا پر نکنید به بی صبری های او توجه نکنید

اما نکته مهم دیگر این است که شما باید بدانید غذا از کدام طرف گلو (حلق) پایین می رود: مری پرنده سمت راست گردنش قرار دارد یعنی درست هنگامی که جوجه در مقابل شماست و مستقیم شما را نگاه می کند باید طوری غذا را به جوجه بدهید که از طرف دست چپ شما در گلوی پرنده پایین برود.

اگر مدت زیادی گذشت و جوجه شما غذای خود را هضم نکرد یا اشتباها ریه های جوجه را با غذا پر کرده اید که حالتی بسیار ناگوار و سخت برای پرنده ایجاد می کند و یا غذایی نامناسب به او داده اید مثلا ارد نخودچی یا سرلاک نوزاد انسان در دستگاه گوارش پرنده خیلی سریع اب خود را از دست داده و سفت و محکم می شوند و پرنده قادر به هضم انها و بسیاری خوراکی های نامناسب دیگر که توسط ناوارد ها به جوجه داده می شود نخواهد بود متاسفانه فروشگاه های حیوانات در هنگام فروش اطلاعات مناسب در اختیار خریدار قرار نمی دهند و در چنین شرایطی درصد مرگ و میر جوجه طوطی ها بی نهایت بالا می رود و تنها تعداد اندکی شاید با خوش شانسی جان سالم به در می برند. امیدواریم نهایت استفاده را از این مطالب اموزشی که در سایت منقارکج ها منتشر شده را ببرید و با موفقیت جوجه طوطی خود را بزرگ کنید.

بهتر است یک ترازوی کوچک دیجیتالی داشته باشید تا هر چند مدت یکبار جوجه خود را وزن و ثبت کنید

معمولا روزانه 3 تا 4 بار غذا دادن كافي است در فواصل منظم هر بار به مقدار کم مثلا برای جوجه طوطی اسکندر کوچک ۵ سی سی (هر وعده) جوجه طوطی اسکندر بزرگ ۱۰ سی سی و ...

تمام سرنگ و وسایل را با آب جوش بشورید غذای باقی مانده را دور بریزید ماندن غذا باعث ایجاد باکتری هایی می شود که به سرعت جوجه طوطی را می کشد پس تنبلی یا خسیسی نکنید

فراموش نکنید اکثر جوجه طوطی ها مردنی نیستند و فقط به خاطر اشتباه غذا دادن یا تغذیه نادرست می میرند. یعنی یا غذای مناسب به انها داده نشده یا غذا را بد به پرنده می دهند.

جوجه ها پس از گذراندن سنی که باید با دست غذا دریافت کنند به مرحله ای می رسند که با وجود برخورداری از منقار شل و نرم بیشتر مایل هستند خود به جستجوی خوراکی بروند در این زمان باید غذاهای نرم دیگری مانند سفیده تخم مرغ پخته جوانه های حبوبات مثل نخود عدس گندم ماش جو و میوه هایی مانند انجیر قرمز یا معمولی تازه یا توت سفید یا قرمز و سیب و گلابی و بسیاری میوه های شیرین دیگر همراه دانه های اجیل مثل پسته و غیره خشک یا تازه بدون نمک را در اختیار انها قرار دهید... از انواع سبزیجات می توان از انهایی که شیرین هستند استفاده کرد مثل کرفس اسفناج همیشه میوه ها یا سبزیجات را خوب شستشو دهید.

از دست زدن به زیر چینه دان که پر از غذاست خود داری کنید چون در صورت بالا اوردن خفه می شود

وقتی کمی مقاوم تر شد در فضایی که نور خورشید ملایم به جوجه بخورد قرار دهید مانند فضای چمن و باغچه تا دوران کنجکاوی و جوجگی را با شادابی پشت سر بگذارند و همیشه مراقب انها باشید که در باغچه یا هر فضایی که هستند خاک الوده نباشد یا فراموش نکنید جوجه خود را به موقع باید از چنین مکان هایی بردارید انها مثل جوجه مرغ و خروس نیستند و ممکن است بلاهای زیادی بر سرشان بیایید با کمی بی دقتی ضمنا اگر باغچه در دسترس ندارید حتما خاک مخصوص طوطی را از فروشگاه منقارکج ها تهیه کنید و انرا در ظرف های مخصوص خاکبازی طوطی قرار دهید.

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top