1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer
 • اطلاعات - آموزش - مشاوره
 • فروش انواع طوطی های خاص
 • در بهترین شرایط سن و سلامت
 • پرنده فروشی تخصصی طوطی سانان دنیای منقارکج ها
 • مکمل ها و غذاهای آماده تقویتی و تشویقی از برترین برندها
 • بزرگترین مرکز پخش انواع قفس های وارداتی برای طوطی ها
 • انواع لوازم جانبی - تجهیزات قفس و محصولات آموزشی
 • متنوع ترین مجموعه اسباب بازی های وارداتی معتبر برای طو
 • داروها و ساپلمنت های ضروری بهترین اکسپایر
اطلاعات - آموزش - مشاوره

اطلاعات - آموزش - مشاوره

فروش انواع طوطی های خاص

فروش انواع طوطی های خاص

در بهترین شرایط سن و سلامت

در بهترین شرایط سن و سلامت

پرنده فروشی تخصصی طوطی سانان دنیای منقارکج ها

پرنده فروشی تخصصی طوطی سانان دنیای منقارکج ها

مکمل ها و غذاهای آماده تقویتی و تشویقی از برترین برندها

مکمل ها و غذاهای آماده تقویتی و تشویقی از برترین برندها

بزرگترین مرکز پخش انواع قفس های وارداتی برای طوطی ها

بزرگترین مرکز پخش انواع قفس های وارداتی برای طوطی ها

انواع لوازم جانبی - تجهیزات قفس و محصولات آموزشی

انواع لوازم جانبی - تجهیزات قفس و محصولات آموزشی

متنوع ترین مجموعه اسباب بازی های وارداتی معتبر برای طوطی سانان

متنوع ترین مجموعه اسباب بازی های وارداتی معتبر برای طوطی سانان

داروها و ساپلمنت های ضروری بهترین اکسپایر

داروها و ساپلمنت های ضروری بهترین اکسپایر

اگر یک بادخورک پرستو پیدا کردیم چیکار باید بکنیم؟

badkhorak-parastoo-parandeh

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اگر یک بادخورک یا پرستو پیدا کردیم چیکار باید بکنیم؟

درسته که اینجا سایت طوطی ها است اما فراموش نکنید که من چریک فدائی حیوانات هستم و این متنی که در زیر می بینید تجربه ای ارزشمند و یادگاری از پیرمردی حیوان دوست  وبا تجربه ای است که سالها قبل به من اموخت باعث شد تا ده ها پرستو را به زندگی بازگردانم و رها کنم روحش شاد.

لازم به ذکر است بابت درج این مطلب که سال 87 نوشتم تا امروز هر سال در روزهای گرم که فصل بادخورک ها است شدیدا از طرف افراد مختلف و حامیان حیوانات مورد تشویق ها قرار گرفتم.

مردم با مشاهده این مطلب در روزهای بهاری و اوایل تابستان هرسال فورا بامن تماس می گیرند و کمک می خواهند اما من هرچه می دانم را اینجا نوشته ام (بالش نشکسته لطفا با من تماس نگیرید اینکار برای من مزاحمت ایجاد می کند)

مثل همیشه دیروز یک نفر دیگر زنگ زد و گفت یک پرستو پیدا کرده که نمی دونه باهاش چیکار باید بکنه ؟!  مردم این پرنده زیبا را در حالی که نمی دانندچی هست یا چگونه باید با آن رفتار کنند پیدا می کنند 

پرستوها تقریبا همیشه در حال پرواز کردن هستند مثلا حشرات را روی هوا شکار می کنند و حتی موقع خوردن اب مثل هواپیما باید روی سطح جایی مثل دریاچه یا برکه یا... حرکت کنند و در حال حرکت دهانشان را به سطح اب نزدیک می کنند و اب می خورند ! اما از انجا که اب و هوای تهران این روزها خیلی بدتر از قبل شده و به غیر از ساختمان و اهن چیز دیگری بجا نمانده دیگر خبر انچنانی هم از پرستوها یا بادخورکها نیست و این خبر بدی است.

اکثرا جوجه پرستوهای کم تجربه و حتی بالغ ها این روزها به خاطر شدت گرمی هوا و نداشتن دسترسی به اب و .... بی حال می شوند و در حیاط های خانه ها می افتند.

بسیاری افراد از انجا که تجربه ندارند این پرنده را داخل قفس قرار می دهند و جلویش اب و غذا می گذارند ! اما همانطور که گفته شد انها توانایی اینگونه تغذیه کردن را ندارند.

متاسفانه هر بار با بنده تماس می گیرند عنوان می کنند که پرنده ای پیدا کرده ایم که پاهایش فلج است ! و فکر می کنند یک پایش با بالش شکسته که توانایی راه رفتن یا پرواز ندارد ! درحالی که سیستم بدن آنها چنین است و توانایی راه رفتن روی زمین یا مثل سایر پرندگان پرواز درجا را ندارند.

فراموش نکنید خیلی زود انها را ازاد کنید پرستوها مرغهای قفسی نیستند.آنقدر گرسنگی می کشند که یا ازاد شوند یا بمیرند.

داستانی هست که می گه یک مرد قصاب پلستوکی پیدا کرد و انرا انقدر در قفس نگاه داشت تا پرستو از گرسنگی جان داد.

شما باید اینگونه فکر کنید که اصلا پرستوها پا ندارند ! (یک گلایدر)

اگر به شهر ری و بازارچه شاه عبدالعظیم رفته باشید احتمالا پرستوها را دیده اید که در بالای دیوارهای بازارچه اشیانه هایی ساخته اند و با پاهای خود که مثل چنگال عمل می کنه به اشیانه اویزان شده و به جوجه ها غذا می دهند حتما از این پاها در راه شکارملخ و... هم استفاده می کنند.

انها قدرت راه رفتن روی زمین را ندارند و مانند کوسه که دائما باید در حال حرکت باشد پرستوها هم وقتی از اشیانه به بیرون می پرند دائما باید پرواز کنند همانطور که اب باید یکسره وارد دهان کوسه شود پرستوها هم دارای دو سوراخ بینی در جلوی منقار خود هستند یعنی مانند طیاره باید در جریان هوا یک دورخیز خوب داشته باشند مثل وقتی که از آشیانه فرود می آیند و باز می گردند.

پرستوها دارای منقاری تقریبا کج هستند که اندکی انها را شبیه پرندگان شکاری کرده از این روی آماتورها ابتدا فکر می کنند یک شاهین یا جغد پیدا کرده اند !

خوب حالا می ریم سراغ اینکه اگر یک پرستو پیدا کردیم باید چیکارش کنیم

پرستو را بردارید به اهستگی با دست خیس و نمناک اندکی بهش اب  بدهید و اگر توانستید غذایی نرم مثل کرم باغچه و یا گوشت چرخکرده که با کمی آب نرم شده بدهید اما غذا دادن به آنها دشوار است اگر موفق نشدید و او استقبال نکرد مجبورش نکنید.

تنها کاری که باید شما برایش بکنید این است که پرستو را به بالای پشت بام ببرید و مثل موشک های کاغذی که بچگی پرتاب می کردید او را با قدرت به طرفی که جلویش دیوار نباشد پرتاب کنید پرستوی شما به اسانی به مسیر خود ادامه می دهد و ماجرا تمام می شود حتما چند لحظه قبل از ازاد سازی در سوراخ های بینی او مقدار کمی فوت کنید تا دوباره هوا در جریان بیفتد پس از چند دور زدن در اسمان مسیر خود را شناسایی کرده و شما را دعا خواهد کرد.

ضمنا حتما باید در ساعاتی مثل دم غروب یا سحرگاه این کار را انجام دهید

ساعت رهاسازی بسیار پر اهمیت است وقتی صدای سایر بادخورک ها را شنیدید وقت مناسبی خواهد بود حدودا ساعت 8 شب یا سحر این تایم هایی است که بادخورک ها و حشرات همزمان در آسمان به پرواز در می آیند.

پرنده ای که قادر است ۱۰ ماه بدون وقفه در هوا پرواز کند

به کوریِ چشم همه حسودا  پر می کشم آخر مث پرستوها

پرجمعیت ترین گونه پرستو، چلچله سینه خاکستری است که در آسیا ، اروپا ، و آمریکای شمالی زندگی می‌کند. این گونه پرستو گاه در یک فصل سه بار تخم می‌گذارد. و جالب اینجاست که وقت تخمهای نوبت اول به جوجه تبدیل شدند، پس از ترک لانه جای دوری نمی‌روند، بلکه در نزدیکی آشیانه می‌مانند ودر غذا دادن به جوجه‌های نوبت دوم وسوم به پدر ومادرشان کمک می‌کنند.

از سری دست نوشته های تخصصی تجربی امید شایگان آذر

پیغام زیبای یکی از بازدید کنندگان برای اینجانب: 

badkhorak-parastoo


 

فروشگاه طوطی سانان

آناتومی طوطی سانان

رفتار شناسی و روانشناسی

آموزشی ها و دانستنی ها

تغذیه طوطی سانان

پرورش جوجه طوطی و تکثیر

تشخیص سن و جنسیت طوطی

حمایت از طوطی ها

بیماری های طوطی سانان

اخبار سایت طوطی

دانلود فیلم آموزشی طوطی

طنز از دنیای طوطی

Go to Top